Wojna w Izraelu: Hamas oferuje wypuszczenie zakładników, ale stawia jeden warunek

W poniedziałek izraelskie czołgi zajęły pozycje przed szpitalem Al-Szifa, największym szpitalem w Gazie. Tymczasem zbrojne ramię Hamasu, Brygady Al-Kasam, zgadza się na wypuszczenie 70 zakładników wziętych w Izraelu, ale stawia warunek.

Publikacja: 14.11.2023 05:14

Izraelski czołg w pobliżu Strefy Gazy

Izraelski czołg w pobliżu Strefy Gazy

Foto: AFP

arb

Wojna Izraela z Hamasem, rozpoczęta od niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w czasie którego zginęło od 1 200 do 1 400 osób, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników, trwa już od ponad miesiąca. Od ponad tygodnia Izrael prowadzi operację lądową w Strefie Gazy.

Strefa Gazy: W szpitalu Al-Szifa umierają pacjenci, Joe Biden apeluje o ochronę szpitali

Prezydent USA, Joe Biden, wyraził w poniedziałek nadzieję, że działania Izraela w stosunku do szpitali w Strefie Gazy będą "mniej inwazyjne". - Pozostajemy w kontakcie ze stroną izraelską - powiedział amerykański prezydent.

Izrael przekonuje, że pod szpitalem Al-Szifa w Gazie znajdują się tunele, w której znajduje się kwatera główna Hamasu. Izrael oskarża Hamas o wykorzystywanie lekarzy i pacjentów szpitala w charakterze żywych tarcz.

Hamas odrzuca izraelskie oskarżenia.

Czytaj więcej

Palestyński lekarz i polityk o Gazie: „Ciała leżą koło szpitala, psy się do nich dobierają”

Jak dotąd - jak podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy - w działaniach odwetowych Izraela zginęło ponad 11 tys. osób, z czego ok. 40 proc. stanowić mają dzieci. Blisko 2/3 mieszkańców zamieszkiwanej przed wojną przez 2,3 mln osób Strefy Gazy miało stracić dach nad głową w wyniku działań zbrojnych. Izraelska armia przecięła Strefę Gazy na pół i prowadzi operację wojskową w jej północnej części.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, Aszraf Al-Qidra w poniedziałek oświadczył, że w ciągu trzech dni w szpitalu Al-Szifa zmarło 32 pacjentów, w tym troje noworodków. Powodem miały być trudne warunki panujące w oblężonym przez izraelską armię szpitalu i przerwy w dostawach prądu spowodowane m.in. brakiem paliwa do generatorów prądotwórczych.

Izraelska armia poinformowała we wtorek, że rozpoczęła "działania humanitarne", których celem jest przekazanie inkubatorów szpitalowi A-Szifa. Jednak jak dotąd żadne z izraelskich urządzeń nie trafiło do szpitala.

W szpitalu Al-Szifa przebywa obecnie co najmniej 650 pacjentów, których nie udało się ewakuować do innych placówek.

Joe Biden zaapelował o ochronę szpitali w Strefie Gazy.

Prezydent USA mówił też o staraniach o przerwę w walkach, która miałaby pozwolić na wynegocjowanie wypuszczenia zakładników przez Hamas. W negocjacje w tej sprawie ma być zaangażowany Katar.

Tymczasem izraelska armia opublikowała w poniedziałek nagranie, na którym - jak przekonuje - widać magazyn broni, który miał znajdować się w piwnicach szpitala pediatrycznego Al-Rantissi w Gazie, co ma być dowodem, że Hamas wykorzystuje szpitale do celów wojskowych.

Hamas proponuje, że wypuści część zakładników

Brygady Al-Kasam, zbrojne ramię Hamasu, na swoim kanale w serwisie Telegram umieściły nagranie z propozycją wypuszczenia do 70 kobiet i dzieci, wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za pięciodniowe zawieszenie broni.

Jest mało prawdopodobne, by Izrael przystał na ten warunek - Tel Awiw przekonuje, że każde zawieszenie broni daje Hamasowi czas na przegrupowanie sił. Izrael zgodził się jak dotąd tylko na krótkie przerwy w walkach, które mają umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej cywilom w Strefie Gazy.

"Washington Post": Izrael i Hamas są blisko porozumienia ws. uwolnienia kobiet i dzieci wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za wypuszczenie przez Izrael palestyńskich kobiet i dzieci siedzących w izraelskich więzieniach

- Powiedzieliśmy (katarskim) mediatorom, że w zamian za pięciodniowy rozejm, możemy wypuścić 50 (zakładników), a liczba ta może osiągnąć 70 - powiedział rzecznik Brygad Al-Kasam, Abu Ubaida. Jak dodał Izrael chciał wypuszczenia 100 zakładników.

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan mówił, że USA chciałyby, aby przerwy humanitarne w walkach w Izraelu "były dłuższe, i trwały dni, nie godziny, w kontekście uwolnienia zakładników".

Publicysta "Washington Post" twierdzi, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela Izraela, że Izrael i Hamas są blisko porozumienia ws. uwolnienia kobiet i dzieci wziętych w Izraelu jako zakładnicy, w zamian za wypuszczenie przez Izrael palestyńskich kobiet i dzieci siedzących w izraelskich więzieniach. Porozumienie może być osiągnięte w najbliższych dniach.

Wojna Izraela z Hamasem, rozpoczęta od niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w czasie którego zginęło od 1 200 do 1 400 osób, a ponad 240 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy w charakterze zakładników, trwa już od ponad miesiąca. Od ponad tygodnia Izrael prowadzi operację lądową w Strefie Gazy.

Strefa Gazy: W szpitalu Al-Szifa umierają pacjenci, Joe Biden apeluje o ochronę szpitali

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany