Wojna w rękach Scholza. Presja na Niemcy jest ogromna

Tylko leopardy uratują Kijów przed ofensywą Rosji. Kanclerz w piątek zdecyduje, czy je przekazać.

Publikacja: 20.01.2023 03:00

„Süddeutsche Zeitung” uważa, że kanclerz Scholz (na zdjęciu) zgodzi się na uwolnienie dostaw leopard

„Süddeutsche Zeitung” uważa, że kanclerz Scholz (na zdjęciu) zgodzi się na uwolnienie dostaw leopardów (w tle zdjęcia) i ich przekazanie przez Bundeswehrę, a także szkolenie ukraińskich załóg i naprawę uszkodzonych maszyn tylko wtedy, jeśli Amerykanie równolegle dostarczą własne czołgi.

Foto: RONNY HARTMANN / AFP

O tym, jak militarnie pomóc Ukraińcom, rozstrzygną ministrowie obrony państw NATO na spotkaniu w bazie Ramstein. Od tego zależy przyszłość kraju.

– Tylko, jeśli dostaniemy zachodnie czołgi, będziemy mogli odeprzeć nadchodzącą inwazję rosyjskich czołgów – powiedział Wołodymyr Zełenski w środę zebranym w Davos.

Jednak o wyniku spotkania w bazie Ramstein zdecyduje jeden kraj: Niemcy. A to dlatego, że tylko niemieckiej produkcji leopardy mogą spełnić oczekiwania Wołodymyra Zełenskiego: są skuteczne i znajdują się w arsenałach aż 13 państw sojuszu. Kijów potrzebuje 300 czołgów, aby zmienić wynik konfliktu. Ale bez zgody Berlina żaden z aliantów nie może przekazać leopardów.

Czytaj więcej

Olaf Scholz nie jest na razie gotowy na samodzielną rolę Niemiec w wojnie

Presja na Niemcy jest ogromna. W czwartek w Berlinie sekretarz obrony USA Lloyd Austin przekonywał nowego szefa resortu obrony Borisa Pistoriusa nie tylko do zgody na przekazanie czołgów przez Polskę, Finlandię czy Hiszpanię, ale i dostarczenie ich przez Niemcy. We wtorek Scholz to samo usłyszał przez telefon od Joe Bidena. O zgodę Berlina apeluje Parlament Europejski i sekretarz generalny NATO. Źródła w Pałacu Elizejskim mówią, że Francja mogłaby wesprzeć niemiecką inicjatywę dostawami leclerców dla Kijowa. Szef MON Wielkiej Brytanii, która przekaże własne czołgi Challenger, w czwartek spotkał się w tej sprawie w Estonii ze swoimi odpowiednikami z Polski i krajów bałtyckich. Szwecja chce przekazać pociski manewrujące Harpoon, a Dania haubice Archer.

Czy Scholz ulegnie takim naciskom? – Jesteśmy bardzo ufni, że do końca tygodnia zrobimy w tej sprawie postęp – cytuje CNN źródła bliskie Austinowi.

Do tej pory Niemcy ściśle koordynowały jednak dostawy broni z Amerykanami. Tak było z patriotami czy wozami bojowymi. Ale teraz Biały Dom nie chce przekazać abramsów.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Bitwa pancerna w Ramstein

– Dojdzie do kompromisu, w którym choć Niemcy sami leopardów nie dostarczą, to zgodzą się, aby to zrobiły inne kraje sojuszu – mówi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Bardziej ostrożny jest „Süddeutsche Zeitung”. Dziennik uważa, że kanclerz zgodzi się na uwolnienie dostaw leopardów i ich przekazanie przez Bundeswehrę, a także szkolenie ukraińskich załóg i naprawę uszkodzonych maszyn tylko wtedy, jeśli Amerykanie równolegle dostarczą własne czołgi. – Nie zrobimy niczego bez ścisłej koordynacji z Amerykanami. Nie chcemy dzielić NATO – mówią „Rzeczpospolitej” niemieckie źródła dyplomatyczne.

Od początku inwazji taka strategia się broniła: dzięki koordynacji USA zachodnie wsparcie wojskowe dla Ukrainy było tak skuteczne. Jednak Biden, który uruchomił wartą 50 mld dol. pomoc wojskową dla Ukrainy, chce, aby Europa przejęła większą część wsparcia. Tym bardziej że według Pentagonu abramsy są dla Ukraińców za trudne w obsłudze.

O tym, jak militarnie pomóc Ukraińcom, rozstrzygną ministrowie obrony państw NATO na spotkaniu w bazie Ramstein. Od tego zależy przyszłość kraju.

– Tylko, jeśli dostaniemy zachodnie czołgi, będziemy mogli odeprzeć nadchodzącą inwazję rosyjskich czołgów – powiedział Wołodymyr Zełenski w środę zebranym w Davos.

Pozostało 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 991
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Ukraiński politolog: Trump zainicjuje negocjacje. Będą trudne i długie
Konflikty zbrojne
Pod Donieckiem zginął "co najmniej ósmy" rosyjski generał. Dowodzona przez niego 5. brygada miała urządzać obozy tortur
Konflikty zbrojne
Viktor Orbán o wojnie na Ukrainie: Jest przegrana. Donald Trump nienawidzi wojen
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Konflikty zbrojne
Były minister obrony Izraela: Nie ma powodu, by nasze wojska były w Strefie Gazy
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni