Chiny uderzają w Rosję. Rozpoczynają kontrole podwójnego eksportu

Władze Chin ogłosiły wprowadzenie od 1 grudnia kontroli eksportu towarów tzw. podwójnego przeznaczenia, które mogą znaleźć zastosowanie także w przemyśle zbrojeniowym. To efekt ogłoszenia przez Stany Zjednoczone sankcji wobec kilkudziesięciu chińskich firm za dostarczanie Rosji takich produktów, w tym komponentów do dronów.

Publikacja: 22.10.2024 06:22

Zhongnanhai - część Zakazanego Miasta w Piekine - stanowi obecnie rezydencję najwyższych władz państ

Zhongnanhai - część Zakazanego Miasta w Piekine - stanowi obecnie rezydencję najwyższych władz państwowych ChRL

Foto: Bloomberg

Chiński rząd wydała przepisy „w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów, nierozprzestrzeniania broni oraz wypełnienia innych zobowiązań międzynarodowych, a także wzmocnienia i ujednolicenia kontroli eksportu towarów podwójnego zastosowania” - cytuje komunikat Pekinu „The Moscow Times”.

Amerykanie nakładają sankcje na chińskie firmy

Nowe wymagania regulują ograniczenia i tryb wydawania zezwoleń na dostawę za granicę „przedmiotów mających zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe lub służących zwiększeniu zdolności wojskowych”. Władze sporządzą listę towarów objętych ograniczeniami, a eksporterzy będą musieli ujawnić ostatecznych odbiorców produktów i ich przewidywany zakres. To uniemożliwi ukrywanie faktu, że dany towar przez kilka neutralnych krajów ostatecznie trafia do Rosji.

Czytaj więcej

To najbardziej zaboli Kreml w 12. pakiecie unijnych sankcji

Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Chiny o zwiększanie potencjału rosyjskiej maszyny wojennej, twierdząc, że nawet jeśli nie pomagają wprost swoją bronią, to dostarczają sprzęt i komponenty wykorzystywane w Rosji do produkcji sprzętu wojskowego.

Chiny i Hongkong stały się bazą przeładunkową do transportu do Rosji zachodnich półprzewodników, niezbędnych do produkcji rakiet i innego rodzaju broni. W maju Waszyngton nałożył sankcje na 20 firm z Chin kontynentalnych i Hongkongu, co do których stwierdzono, że dostarczają Rosji zachodnią elektronikę oraz inne komponenty wojskowe i komponenty podwójnego zastosowania. W czerwcu dodał do listy ponad 20 podmiotów prawnych i osób fizycznych z Hongkongu, a w sierpniu – kolejne 42 chińskie firmy.

Harpia – dron z Chin dla Rosji

W 2023 roku Rosja rozpoczęła produkcję dronów szturmowych dalekiego zasięgu Harpia, wykorzystujących silniki i komponenty pochodzące z Chin. „Harpia, opracowana przez ekspertów pracujących w Chinach, jest produkowana w fabrykach w Chinach we współpracy z rosyjskimi firmami z branży obronnej” – ogłosił w zeszłym tygodniu Biały Dom, nakładając sankcje na dwie kolejne chińskie firmy za pomoc w tworzeniu dronów.

Czytaj więcej

Chiński bank utrudnia życie rosyjskim importerom. Przelewy utknęły w zamrażarce

Pekin zaprzecza informacjom o rosyjskiej pomocy. Mao Ning rzeczniczka chińskiego MSZ powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że Chiny nigdy nie dostarczały broni Rosji ani Ukrainie i „ściśle kontrolują eksport towarów podwójnego zastosowania, w tym dronów”.

- „Biorąc pod uwagę rolę, jaką drony odegrały w ostatnich konfliktach, materiały i technologie, które można zastosować w przemyśle lotniczym, mogą znaleźć się w pierwszej partii towarów umieszczonych na liście Pekinu dotyczącej kontroli eksportu” – powiedział Benjamin Cavender, dyrektor zarządzający China Market Research Group, dla telewizji CNBC.

Na czarnej liście nie tylko drony

Alicia Garcia-Herrero, główna ekonomistka ds. Azji i Pacyfiku w banku Natixis, jest bardziej sceptyczna co do perspektyw nowych zasad. Jej zdaniem dostawy do Rosji najprawdopodobniej będą zwolnione z ograniczeń eksportowych.

Czytaj więcej

Rosja zbroi się na potęgę. Skala poważnie niepokoi NATO

W lipcu po wizycie ówczesnego szefa MSZ Ukrainy Dmitrija Kułeby, Chiny ogłosiły zakaz eksportu wszystkich cywilnych dronów, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych. Obowiązuje on od 1 września. Do tego czasu już od roku obowiązywały pewne ograniczenia w sprzedaży dronów, silników i sprzętu na podczerwień do nich.

Oprócz dronów do nowego wykazu kontroli eksportu dodano latem także elementy montowane na dronach, takie jak lasery do obrazowania celów w podczerwieni i precyzyjny sprzęt do pomiarów inercyjnych. Eksperci zwracają uwagę, że we wszystkich tych przypadkach chodziło o bezpośredni eksport do Rosji. Teraz amerykańska pętla sankcyjna zaciska się na każdym chińskim eksporterze towarów podwójnego przeznaczenia.

Chiński rząd wydała przepisy „w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów, nierozprzestrzeniania broni oraz wypełnienia innych zobowiązań międzynarodowych, a także wzmocnienia i ujednolicenia kontroli eksportu towarów podwójnego zastosowania” - cytuje komunikat Pekinu „The Moscow Times”.

Amerykanie nakładają sankcje na chińskie firmy

Pozostało 93% artykułu
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Znana sieć sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz w tarapatach. Wkroczył sąd