Możliwość zawierania umów barterowych w wymianie handlowej kluczowymi towarami potwierdziły agencji Reuters źródła w rosyjskich firmach. Ich szefowie już rozmawiają z Chińczykami na temat eksportu metali z Rosji w zamian za sprzęt z Chin.
Czytaj więcej
Szybko zamykają się ostatnie drzwi dla rosyjskiego handlu z zagranicą. Chińskie banki zrywają współpracę z objętą sankcjami giełdą w Moskwie. To oznacza dla Rosjan brak dostępu do waluty, służącej im obecnie do 99 proc. transakcji transgranicznych.
Olej za broń, zboże za samochody
Pekin ma doświadczenie w takiej wymianie. W 2019 roku Pekin zgodził się wymienić malezyjski olej palmowy o wartości prawie 150 mln dol. na usługi budowlane oraz sprzęt cywilny i obronny. W 2021 roku chińska firma wysłała do Iranu części samochodowe o wartości 2 mln dol. w zamian za pistacje. Były to jednak pojedyncze transakcje, a skala barteru Moskwy i Pekinu ma być o wiele większa.
Już tej jesieni spodziewane są umowy związane z rolnictwem, ponieważ Moskwa i Pekin muszą ograniczyć korzystanie z kontrolowanych przez USA systemów bankowych. Menedżer wyższego szczebla dużego rosyjskiego banku potwierdził agencji, że trwają przygotowania do programu barterowego, ale odmówił ujawnienia szczegółów.
Czytaj więcej
Objęta amerykańskimi sankcjami giełda w Moskwie utajniła dane o wielkości handlu walutami. Eksperci zwracają uwagę, że na moskiewskim parkiecie lada dzień nie będzie już czym handlować. To ogromne zagrożenie dla całego rosyjskiego handlu zagranicznego.