Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszu Almy Market, jakie odbyło się w środę, zdecydowano o emisji 5,5 mln akcji po cenie nominalnej wynoszącej 1 zł. Walory do końca stycznia tego roku obejmie Tomasz Żarnecki, stając się w konsekwencji największym akcjonariuszem spółki, kontrolującym 50 proc. akcji oraz dysponujący 41 proc. głosów podczas walnego zgromadzenia. Wciąż największy akcjonariusz Almy Market, Jerzy Mazgaj, po podwyższeniu kapitału będzie miał 14,4 proc. akcji oraz 28,4 proc. głosów. Żarnecki zakłada także udzielenie pożyczki Almie Market na kwotę 24 mln zł, która w wypadku powodzenia restrukturyzacji może zostać skonwertowana na akcje spółki.
Kim jest Żarnecki? – To barwny przedsiębiorcą z Nowego Targu, gdzie znajdują się należące do niego: galeria mieszcząca sklep E.Leclerc, targowisko wraz ze stacją paliw czy kupiony od miasta dawny dom handlowy Gorce - mówi „Rzeczpospolitej” Józef Figura, dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego. Żarnecki prowadzi także sklep E.Leclerc w Nowym Sączu.
- Dlaczego barwnym? W ubiegłym roku blokował budowę ronda, które prowadzić będzie do mającej powstać w jego sąsiedztwie galerii Color Park, największej tego typu inwestycji na Podhalu. A, że posiadał w samym centrum powstającego ronda skrawek ziemi - ogrodził działkę i postawił na niej stary kiosk, uniemożliwiając w ten sposób dokończenie inwestycji – tłumaczy Figura. Warto podkreślić, że budowę ronda, które ostatecznie powstało z półrocznym opóźnieniem, sfinansował właściciel Color Parku w zamian za możliwość wzniesienia galerii. - Żarnecki argumentuje, że nie było podstaw do wywłaszczenia, bo inwestor nie realizował „celu publicznego” tylko dojazd do prywatnej galerii. Skierował więc sprawę do sądu, domagając się rozbiórki ronda. Postępowanie trwa. Trudno uniknąć wrażenia, że tak naprawdę postępowanie Żarneckiego wynikało raczej z obawy przed powstaniem konkurencyjnej do E.Leclerc galerii. Biznesmen miewa również problemy z dostosowaniem się do obowiązujących przepisów. Stara stacja paliw, którą praktycznie odbudował od podstaw, stawiając nową wiatę i budynek bez żadnego pozwolenia, została uznana przez nadzór budowlany za samowolę. W Nowym Targu jest popierany przez mniejszych przedsiębiorców, których pozycja w przypadku powstania nowej galerii zapewne pogorszyłaby się – dodaje Figura.
Wartym odnotowania jest fakt, że Żarnecki startował także w postępowaniu prywatyzacyjnym Polskich Kolei Liniowych.
Udało nam się skontaktować z Żarneckim, jednak nie poznaliśmy jego wizji dotyczącej Almy, ponieważ wzbraniał się przed komentowaniem transakcji. Zapewnił jednak, że oddzwoni w czwartek wieczorem.