Światowa gospodarka osiągnie wzrost 3,2 proc. w tym i w następnym roku, o 1 pkt procentowy lepiej dla 2024 r. i bez zmiany dla 2025 r. wobec majowej prognozy OECD.
Wzrost globalnej produkcji okazał się odporny na czynniki zewnętrzne, a inflacja stopniowo malała. Wzrost w wielu krajach grupy G20 był dość solidny, m. in. w USA, Brazylii, Indiach, Indonezji i Wielkiej Brytanii. W kilku krajach było z tym słabiej, m.in. w Niemczech, a w Argentynie doszło nawet do spadku.
Niedawno ogłoszone wskaźniki działalności gospodarczej wskazują na utrzymującą się dynamikę zwłaszcza w sektorze usług. Wzrost płac realnych zwiększa teraz dochody gospodarstw domowych i ich wydatki, choć siła nabywcza w wielu krajach nie wróciła w pełni do poziomu sprzed pandemii. Globalna wymiana handlowa odradza się szybciej od oczekiwań, ale koszty transportu morskiego są wysokie, a zamówienia eksportowe zmalały.
Ceny towarów zmalały już do niskiego poziomu, ale presja na koszty i na ceny utrzymuje się w wielu sektorach. Inflacja cen usług wymaga dalszego zmniejszenia w wielu krajach o punkt procentowy lub więcej, aby inflacja bazowa wróciła do poziomu celu inflacyjnego.
Globalny wzrost PKB. Jesienna prognoza OECD
Globalny wzrost PKB ustabilizuje się na poziomie 3,2 proc. w 2024 i 2025 r., dalszy spadek inflacji zwiększy realne dochody, a mniej restrykcyjna polityka pieniężna w wielu krajach pobudzi popyt. Wzrost w USA zwolni, ale łagodniejsza polityka pieniężna ograniczy to, więc przewidujemy, że wyniesie on 2,6 proc. w tym roku i 1,6 proc. w 2025 r. Wzrost w strefie euro wyniesie odpowiednio 0,7 i 1,3 proc., na większą działalność wpłynie ożywienie realnych dochodów i łatwiejszy dostęp do kredytów.