Szefowie MSZ krajów UE poparli wprowadzenie podatku winffall tax od zamrożonych aktywów Rosji. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na źródła w Brukseli. Według agencji sojusznicy Ukrainy „zgadzają się, że Rosja musi zapłacić za wyrządzone szkody”
Czytaj więcej
Unia Europejska rozpoczęła negocjacje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Zatwierdzenie 13. pakietu zaplanowano na 24 lutego, dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ile to będzie?
Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział dzień wcześniej, że Bruksela zamierza podjąć decyzję w sprawie wykorzystania dochodów z rosyjskich aktywów przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE, które odbędzie się 19 lutego. Dodał, że prace nad porozumieniem są już prawie zakończone i obecnie dyskusja powinna być kontynuowana na szczeblu ambasadorów.
Od 2022 roku Zachód zamroził rosyjskie aktywa o wartości do 300 miliardów dolarów. UE poparła pomysł wprowadzenia podatku od tych aktywów. Financial Times poinformował o planie pozyskania w ten sposób do 15 miliardów euro na pomoc dla Ukrainy.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę państwa UE i G7 zamroziły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 280 miliardów dolarów (260 miliardów euro) zarówno w postaci gotówki, jak i papierów wartościowych. Ponad dwie trzecie z nich zostało zamrożonych przez Unię Europejską. Ministerstwo finansów Rosji w 2022 roku oszacowało zamrożone aktywa na około 300 miliardów dolarów.