Dodatkowo przewidują zakaz zawijania do portów rosyjskich statków, wjazdu do Unii i tranzytu dla ciężarówek z Rosji i Białorusi, co tym bardziej ograniczy handel oraz zakaz transakcji z 4 bankami Rosji.
Zakaz importu rosyjskiego węgla jest pierwszym, który dotyczy nośników energii. Od 8 kwietnia nie wolno zawierać nowych kontraktów, a dotychczasowe muszą wygasnąć do drugiego tygodnia sierpnia. Do tego czasu Rosja będzie dostawać zapłatę za węgiel. Komisja Europejska ocenia, że sam węgiel będzie oznaczać dla Rosji stratę 8 mld euro rocznie. Za ropę naftową i gaz ziemny Rosja otrzymuje ok. 100 mld euro rocznie — pisze Reuter.
Nowe sankcje zakazują też importu innych surowców i wyrobów: drewna, kauczuku, cementu, nawozów sztucznych, luksusowych owoców morza, kawioru, mocnych alkoholi — o łącznej wartości 5,5 mld euro rocznie.
Przedstawiciel władz Unii stwierdził, że łączny zakaz importu obejmuje co najmniej 10 proc. wartości unijnego importu z Rosji, poza wcześniej ogłoszonymi ograniczeniami w sprowadzaniu stali i żelaza. Łącznie rosyjski eksport zmaleje z tego powodu o jedną piątą.
Czytaj więcej
Unia Europejska wprowadziła piąty pakiet sankcji wobec dodatkowych 217 osób i 18 firm w reakcji na nieuzasadnioną i niesprowokowaną rosyjską agresję na Ukrainę i na inne działania zagrażające terytorialnej integralności, suwerenności i niepodległości Ukrainy.