GPW. Od hossy po marazm

Rok temu krajowy rynek akcji nabrał wiatru w żagle, m.in. za sprawą oczekiwanych efektów zmian na scenie politycznej.

Publikacja: 08.10.2024 05:36

GPW. Od hossy po marazm

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Powiedzieć, że od jesieni ubiegłego roku na rynkach wydarzyło się sporo, to nic nie powiedzieć. Zmieniły się perspektywy firm, wyceny, wyniki. Czynnik polityczny ma dziś jednak mniejsze znaczenie niż 12 miesięcy temu.

Stopy procentowe wciąż wysoko

Mija właśnie rok, od kiedy krajowe indeksy ruszyły wyraźnie do góry, m.in. na fali optymizmu inwestorów związanej z oczekiwanymi zmianami na scenie politycznej. WIG20 na początku października ubiegłego roku był notowany poniżej 1900 pkt, ale dość szybko wzbił się ponad 2000 pkt. W samym tylko październiku 2023 r. indeks dużych spółek urósł o ponad 12 proc., a w kolejnych dwóch miesiącach odpowiednio o 3 oraz 5,8 proc. Jesienne zwyżki przybrały nazwę wyborczej hossy, a inwestorzy mieli nadzieję m.in. na poprawę ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Bankom, czyli kluczowej dla zachowania WIG20 grupie firm, sprzyjało spodziewane utrzymanie stóp procentowych na wyższych poziomach. Co ciekawe, pojawiły się też większe napływy do funduszy akcji polskich.

Jesienny optymizm przeniósł się jeszcze na pierwsze miesiące tego roku, zaś w maju główne indeksy osiągnęły - na ten moment - tegoroczne szczyty. Ostatnie miesiące na krajowym rynku wyglądają marnie. Obecnie WIG20 notuje spadek o 2,5 proc. od początku roku, a w skali 12 miesięcy zachowuje około 20-proc. umocnienie. Indeks szerokiego rynku notuje 4,3-proc. zwyżkę od końca 2023 r., natomiast w ciągu 12 miesięcy urósł o 26 proc. O ile w skali roku krajowe indeksy mają wyniki porównywalne z głównymi benczmarkami, o tyle w tym roku już wyraźnie odstają.

Zawód inwestorów?

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli od wyborów parlamentarnych w Polsce, indeks WIG wzrósł o ponad 20 proc., przy czym większość tego wzrostu odbyła się podczas pierwszych trzech miesięcy po wyborach - analizuje Konrad Ogrodowicz, zarządzający Superfund TFI.

- Wynik tych wyborów został korzystnie odebrany przez inwestorów, dzięki czemu spółki z udziałem w akcjonariacie Skarbu Państwa są obecnie wyżej wyceniane - zauważa. Jego zdaniem wsparciem jest także odblokowanie środków z KPO.

Zdaniem zarządzających przyczyn słabości krajowego rynku należałoby raczej szukać w czynnikach zewnętrznych. - Od 6 miesięcy wyceny polskich akcji stoją w miejscu, czego głównym powodem jest słabe nastawienie inwestorów do rynków wschodzących. Inwestorzy obawiają się pogłębienia konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także spowolnienia światowej gospodarki - tłumaczy Ogrodowicz. Jak zauważa, wysokie stopy procentowe są wyzwaniem przede wszystkim dla mniej rozwiniętych gospodarek. - Na naszym rynku nie pomaga także popyt lokalny, ponieważ inwestorzy preferują obligacje od akcji. Ponownie możemy stwierdzić, że akcje polskie są tanie, ale wygląda na to, że niekoniecznie musi być to okazja - podkreśla Ogrodowicz.

Czy jest szansa, że - podobnie jak przed rokiem - krajowy rynek odżyje w ostatnich miesiącach tego roku? Ważnym wydarzeniem będzie z pewnością nadchodzący debiut Żabki, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI zakłada wręcz, że WIG może w tym roku jeszcze powalczyć o rekord. Jak wskazuje, polski rynek został wyraźnie z tyłu do amerykańskiego ze względu na podaż, w tym IPO Żabki. - Tymczasem IPO Żabki będzie dużym sukcesem, a wyceny polskich akcji są atrakcyjne - zapewnia Buczek. - Statystyki historyczne z kolei przemawiają za pozytywnymi listopadem i grudniem - dodaje.

W ciągu 12 miesięcy sporo zmieniło się na rynkach. W USA doszło wreszcie do długo wyczekiwanej obniżki stóp procentowych. W Chinach z kolei nastąpiło przebudzenie i - według ekspertów - trudno giełdowy marazm w Warszawie tłumaczyć tylko polityką. W statystykach za 12 miesięcy wśród dużych spółek królują banki. Najmocniejszy - Alior - zyskuje 66 proc.

Powiedzieć, że od jesieni ubiegłego roku na rynkach wydarzyło się sporo, to nic nie powiedzieć. Zmieniły się perspektywy firm, wyceny, wyniki. Czynnik polityczny ma dziś jednak mniejsze znaczenie niż 12 miesięcy temu.

Stopy procentowe wciąż wysoko

Pozostało 94% artykułu
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka