Walka o klimat i czyste środowisko odbywa się właśnie teraz i to nasze pokolenie jest odpowiedzialne za to, jak wyglądać będzie przyszłość. Na to wyzwanie odpowiadają też banki, dostarczając bardzo różnego rodzaju ekoprodukty finansowe.
Na OZE w domach
Na co mogą liczyć klienci detaliczni? Tu bankowa oferta obejmuje przede wszystkim projekty związane energooszczędnym mieszkaniem czy ekologicznym transportem. Przykładowo BOŚ Bank udziela pożyczek na odnawialne źródła energii (w tym instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, a nawet przydomowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych), efektywność energetyczną i termomodernizację (np. instalacje pozwalające na przyłączenie do sieci ciepłowniczej czy gazowej, wymianę starych kotłów na nowe, wymianę okien i drzwi, itp.).
Na ekopożyczkę w BOŚ Banku mogą też liczyć gospodarstwa domowe prowadzące projekty w zakresie gospodarki wodnej i małej retencji – na budowę zbiorników na wodę opadową czy studni chłonnych, ale też ogródków deszczowych czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Bank finansuje też zakupy ekologicznych środków transportu – w tym nowego lub używanego samochodu o napędzie elektrycznym lub hybrydowym, a także zakup roweru, hulajnogi lub innych pojazdów o napędzie elektrycznym.
Zielone hipoteki
Podobny wybór zielonych kredytów mają też klienci innych banków. Zwykle standardowa oferta tego typu obejmuje właśnie instalacje OZE, kotły centralnego ogrzewania, pompy ciepła, samochody i pojazdy elektryczne itp.
Coraz częściej pojawiają się też ekokredyty mieszkaniowe. Tak jest np. w Banku Pekao. Finansowana nieruchomość musi spełniać pewne warunki, np. musi być wyposażona w kolektory słoneczne, panele lub ogniwa fotowoltaiczne bądź pompy ciepła.