Erasmus+, jak zwrócił na początku dyskusji uwagę Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, wbrew powszechnej opinii nie jest programem wyłącznie dla studentów. – Jest skierowany do wszystkich, którzy chcą podnosić kompetencje tak, by dobrze wpisać się w potrzeby rynku pracy. Nie określamy grup wiekowych, społecznych czy instytucji – tłumaczył. Odniósł się także do stosunkowo nowego projektu Erasmus+ InnHub, który ma zapewnić miejsca, będące inkubatorami pomysłów, a także mające promować dobre praktyki Erasmusa. Fundacja chce, żeby w Polsce powstało jak najwięcej takich centrów.
Do pomysłu z perspektywy rządu odniosła się Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. – Takie miejsca mają sprzyjać wymianie myśli między środowiskami, czyli pracodawcami, uczelniami itd. Ale będą też upowszechniać nowe myśli technologiczne i przewidywać kompetencje przyszłości potrzebne na rynku pracy. Ministerstwo utworzyło podobny projekt i współpracuje z fundacją przy jego realizacji – mówiła. Podkreśliła wagę współpracy szkół, nauczycieli, pracodawców i uczelni w kształceniu nowych pokoleń przy zmieniającej się dynamicznie gospodarce.
O Erasmus+ InnHub mówił także rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. – Jest to bardzo ważny element szeroko rozumianej edukacji. Erasmus jest najlepszym narzędziem współpracy międzynarodowej, jakie tylko można sobie wyobrazić. I tego narzędzia nam zazdroszczą. Cieszę się, że ten pomysł się rozwija. „Hub” przyjmujemy bardzo szybko, bo idealnie wpisuje się w działalność nie tylko AGH, ale wszystkich uczelni z Krakowa – komentował prof. Lis. Zauważył także, że w nowych pomysłach widać wspólną moc edukacji.
Czytaj więcej
Traktujemy naszą rolę bardzo poważnie i chcemy być liderem zmiany w e-commerce. Nie możemy tego zrobić bez naszych sprzedawców – mówi Marta Mikliszańska, Head of Group Public Affairs & ESG Allegro.