Źle mówisz o RPP? Glapiński: Możesz naruszać w ten sposób prawo

„Nie akceptujemy i wyrażamy skrajną dezaprobatę wobec działań, które w naszej ocenie mogą stanowić naruszenie przepisów prawa” – napisali w oświadczeniu członkowie RPP. I zaznaczyli, że rozważą skierowanie w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Publikacja: 11.10.2022 10:28

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński

Foto: PAP, Rafał Guz

ala

Poniżej publikujemy całość oświadczenia członków Rady Polityki Pieniężnej opublikowanego we wtorek, 11 października, na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Czytaj więcej

Awantura w RPP. "Nie służy wiarygodności NBP"

Oświadczenie członków Rady Polityki Pieniężnej w sprawie nieakceptowalnych naruszeń przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (t. jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2025) oraz Regulaminu RPP

W związku z ostatnimi wypowiedziami publicznymi i opublikowanymi tekstami niektórych członków RPP, oświadczamy:

My, niżej podpisani członkowie Rady Polityki Pieniężnej, w trosce o zachowanie najwyższych standardów działalności Rady jako konstytucyjnego organu państwa oraz o jej wizerunek w opinii publicznej, a także nie godząc się na naruszanie ani obchodzenie prawa zwracamy uwagę, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej powinni zachować niezależność i przestrzegać przepisów prawa, które stanowią, co następuje

- zgodnie z art. 14 ustawy o NBP w okresie kadencji członek Rady nie może w szczególności podejmować działalności publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską a Członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku, pod rygorem odwołania z Rady;

- zgodnie z art. 16 ust. 2 w/w ustawy tryb działania Rady określa regulamin uchwalony przez Radę większością głosów, przy czym na podstawie § 8 Regulaminu RPP: Części obrad oraz decyzje Rady dotyczące wysokości stóp procentowych NBP oznaczane są klauzulą „tajne” w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych, do czasu ich podania do wiadomości publicznej. Na podstawie § 12 ust. 1 Protokoły z posiedzeń Rady oznacza się klauzulą tajności "zastrzeżone" na okres ustalony przez Radę, z zastrzeżeniem publikacji informacji o stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu, o których mowa w art. 16 ust. 4 ustawy o NBP. Z kolei w oparciu o § 13 Regulaminu Informacje o stanowiskach zajętych przez członków Rady w głosowaniu, o których mowa w art. 16 ust. 4 ustawy o NBP, do czasu ich opublikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, oznacza się klauzulą tajności „zastrzeżone”, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że przepis ust. 1 stosuje się także w przypadku, gdy Rada podejmie decyzję o wcześniejszym terminie ujawnienia głównych treści dyskusji na posiedzeniu Rady, niebędących stanowiskami zajętymi przez członków Rady w głosowaniu, w rozumieniu art. 16 ust. 4 ustawy o NBP; zgodnie z § 16 Regulaminu RPP to Przewodniczący Rady przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o ustaleniach podjętych na jej posiedzeniu a Członkowie Rady mogą udzielać środkom masowego przekazu informacji o podstawowych ustaleniach podjętych przez Radę;

- zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy o NBP stanowiska zajęte przez członków Rady w głosowaniu podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym po upływie 6 tygodni, ale nie później niż 3 miesięcy od daty podjęcia uchwały.

Biorąc powyższe pod uwagę nie akceptujemy i wyrażamy skrajną dezaprobatę wobec działań, które w naszej ocenie mogą stanowić naruszenie w/w przepisów prawa a w związku z którymi uznajemy za zasadne rozważenie skierowania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej:

Prof. Adam Glapiński

Prof. Cezary Kochalski

Wiesław Janczyk

Prof. Ireneusz Dąbrowski

Prof. Henryk Wnorowski

Czytaj więcej

Tyrowicz wydała własny komunikat po posiedzeniu RPP. Ostre słowa o Glapińskim

Tyrowicz wydała własny komunikat po posiedzeniu RPP

Członkowie RPP wydali oświadczenie dzień po tym, jak nowa członkini RPP, powołana we wrześniu prof. Joanna Tyrowicz, opublikowała poprawioną wersję komunikatu po październikowym posiedzeniu RPP, na którym pozostawiono główną stopę procentową NBP na niezmienionym poziomie. Tyrowicz w swojej polemice ostro skrytykowała oficjalną narrację NBP, twierdząc, że to „czysta drwina z obywateli”. Ekonomistka odniosła się m. in. do rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która według NBP ogranicza inflację, z kolei zdaniem Tyrowicz program ten po zakończeniu doprowadzi do jeszcze większego wzrostu cen.

Konflikt na linii RPP-NBP był wyczuwalny już wcześniej. W ubiegłym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński mówił, że „nie można być w Radzie, pobierać 37,3 tys. zł miesięcznie za uczestnictwo w jednym spotkaniu w ciągu miesiąca i krytykować działania całego ciała”. Nie powiedział jednak wprost, do kogo się odnosi.

Poza Tyrowicz, również Przemysław Litwiniuk, nowy członek RPP, krytykował działania NBP. Jak twierdził w poniedziałek w radiu TOK FM, NBP ogranicza członkom Rady możliwości działania i dostęp do analityków. „Jest to działanie daleko odbiegające od standardów, które przez lata zostały wypracowane w tej instytucji” – podkreślił Litwiniuk. Jego słowa potwierdził także „Rz” Ludwik Kotecki, inny nowy członek RPP.

Poniżej publikujemy całość oświadczenia członków Rady Polityki Pieniężnej opublikowanego we wtorek, 11 października, na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Oświadczenie członków Rady Polityki Pieniężnej w sprawie nieakceptowalnych naruszeń przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (t. jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2025) oraz Regulaminu RPP

Pozostało 94% artykułu
Finanse
Minister finansów Andrzej Domański: Pieniędzy na pomoc powodzianom nie zabraknie
Finanse
Chaos w biznesie da się kontrolować
Finanse
Powódź a kredyty i podatki. Czy będzie można je zawiesić?
Finanse
Miliardy Rosji ukryte za granicą. Naprawdę są poza zasięgiem sankcji?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Finanse
Ile kosztowałyby igrzyska olimpijskie w Polsce?