Astana Hub zlokalizowany w Astanie, stolicy Kazachstanu, powstał w 2018 r. na terenach po światowej wystawie Expo 2017, która odbyła się w Astanie 7 lat temu. Od czasu oficjalnego uruchomienia Hubu łączny dochód firm IT, które stały się uczestnikami technoparku Astana Hub, wyniósł 2 mld dolarów. Wartość przyciągniętych inwestycji osiągnęła 586 mln dolarów, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 24 tys. Astana Hub na koniec 2023 r. wybrały 1403 firmy technologiczne, w tym 394 zagraniczne. 50 z nich pochodzi z Europy i USA. Wśród rezydentów i partnerów znajdują się takie globalne marki technologiczne jak: Google for Startups, Draper Univeristy, Epam Systems, Playrix, Netcracker, Presight oraz Glovo.
Czytaj więcej
Najmocniejszy gospodarczo kraj w Azji Centralnej chce postawić na małe i średnie firmy. To one mają stanowić trzon nowego modelu gospodarczego.
Kazachstan ze względu na daleko posuniętą digitalizację jest atrakcyjnym miejscem dla sprzedaży produktów i usług cyfrowych. Według rankingu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Kazachstan zajmuje 8. pozycję w obszarze dostępu do państwowych usług online - Online Service Index - i wyprzedza pod tym względem nawet Stany Zjednoczone i Japonię. Co ciekawe, Astana Hub sąsiaduje z kazachskim resortem cyfryzacji i tamtejszym stołecznym Uniwersytetem IT.
Czas na firmy z Polski
Teraz zarządzający Astana Hub chcą przyciągnąć do Kazachstanu polskie spółki technologiczne. Postanowili to zrobić osobiście odwiedzając Polskę. Nasz kraj jest zresztą pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym Astana Hub zdecydował się na aktywne działania promocyjne. W dniach 17-21 czerwca delegacja z Astany zawitała do Warszawy, Poznania i Krakowa gdzie Kazachowie spotkali się z przedstawicielami polskich firm i startupów. Jak mówił w Warszawie Jumatai Salimov, business development manager w Astana Hub na Kazachstan warto spojrzeć jako na kraj wielu możliwości. Przypomniał zresztą, że zgodnie z raportem PwC i polskiej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Kazachstan jest, obok Japonii i Malezji, jednym z najciekawszych rynków dla polskich inwestycji w Azji. Kazachstan z roku na rok pnie się również w rankingach cyfrowej konkurencyjności – według ratingu IMD z 2023 zajmuje 34. pozycję (tymczasem Polska dopiero 39.).
- Startujemy z nowym programem - Join the Unicorn Game. Chcemy ściągnąć do Astany polskie firmy z sektora ICT, ale też przedsiębiorstwa z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie mamy żadnych wymagań co do zatrudniania lokalnych pracowników – mówił na spotkaniu w Warszawie Aziz Tleumuratov, dyrektor zarządzający Astana Hub.
Czytaj więcej
Mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego Kazachstan wciąż jest postrzegany jako gospodarka oparta na wykorzystaniu surowców energetycznych i od pewnego czasu pierwiastków ziem rzadkich. Tymczasem gospodarka republiki rozwija się w sposób zbalansowany.
- Jako Astana HUB wybraliśmy Polskę jako pierwszy, główny cel naszej misji. Polska to dobra lokalizacja, mocna branża IT, wielkie projekty w tym obszarze. Poza tym mamy już u siebie wiele firm z Zachodu Europy, a teraz chcemy, aby dołączyły do nich także podmioty z Europy Środkowo-Wschodniej. Chodzi również o firmy z Ukrainy i Białorusi, które działają w Polsce – tłumaczył Tleumuratov. Choć przedsiębiorstwa, które zgłaszają akces do programu przechodzą wstępną weryfikację pod kątem profilu działalności to jak wskazał Tleumuratov nie ma żadnych preferencji czy będą to przedsiębiorcy zajmujący się: sztuczną inteligencją, grami, block chainem, inteligentnymi miastami (ang. smart cities) czy też med-techem. W Astan Hub działają firmy zajmujące się m.in.: sztuczną inteligencję, cloud computingiem, marketplace, big data, bezpieczeństwem cyfrowym, blockchain, interenetem rzeczy, VR, gamingiem, fintechem czy robotyką. W ramach Astana Hub wydzielone są 4 branżowe ośrodki technologiczne: 5G Center, GameDev Center, Blockchain Center i SpaceTech Center.
- Nie ma też żadnych limitów dotyczących liczby firm, które jako Hub możemy przyjąć, jak i ich wielkości. Mogą to być firmy na wczesnym etapie rozwoju, także start-upy. Astanahub.com to platforma, przez którą można aplikować do wszystkich programów oferowanych przez nasz Hub – tłumaczył dyrektor zarządzający Astana Hub.
Szybka procedura i podatkowe zachęty
Jedną z zachęt, jakie stosuje Astana Hub są niskie podatki. CIT wynosi tam 0 proc. To mocna zachęta zważywszy, że Polska i Kazachstan posiadają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Jeśli polska firma z sektora ICT chce działać w Azji Centralnej to po prostu ustanawia siedzibę w Astanie. My pomagamy w założeniu prywatnej firmy. Jej rejestracja zajmuje tydzień. Stosujemy prawo brytyjskie. Sędziowie pochodzą ze Zjednoczonego Królestwa. To model sprawdzony w Dubaju. Uczestnik Astana Hub może liczyć nie tylko na 0 proc. podatku od osób prawnych (CIT), ale nie ponosi też żadnych opłat wstępnych. Dodatkowo, nie obowiązuje również VAT oraz składka na ubezpieczenie społeczne. Jedyna opłata to tylko 1 proc. rocznego dochodu, który przechodzi na rzecz Hubu – wylicza Aziz Tleumuratov.
Czytaj więcej
Małe i średnie firmy inwestujące w Kazachstanie otrzymają bezpośrednią pomoc administracyjną opartą na ujednoliconych przepisach i procedurach.
Czy zarządzający Hubem stawiają sobie cele związane z liczbą polskich firm, które chcą przyciągnąć np. na najbliższe 2 lata? - Przyciągnięcie 10-20 polskich firm byłoby dobrym startem, ale może to być nawet 100 europejskich spółek, choć chcemy, aby większość pochodziła z Polski. Dla polskich firm niekoniecznie musi to oznaczać fizyczną relokację, ale po prostu możliwość współpracy w międzynarodowych partnerstwach – tłumaczył Jumatai Salimov.
Na razie w Astana Hub nie ma żadnej firmy z Polski, ale są za to spółki z: USA, Wielkiej Brytanii czy Singapuru. Kazachowie chcą też ściągać do siebie przedsiębiorstwa z Azji Południowo-Wschodniej.