Astana Hub zlokalizowany w Astanie, stolicy Kazachstanu, powstał w 2018 r. na terenach po światowej wystawie Expo 2017, która odbyła się w Astanie 7 lat temu. Od czasu oficjalnego uruchomienia Hubu łączny dochód firm IT, które stały się uczestnikami technoparku Astana Hub, wyniósł 2 mld dolarów. Wartość przyciągniętych inwestycji osiągnęła 586 mln dolarów, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 24 tys. Astana Hub na koniec 2023 r. wybrały 1403 firmy technologiczne, w tym 394 zagraniczne. 50 z nich pochodzi z Europy i USA. Wśród rezydentów i partnerów znajdują się takie globalne marki technologiczne jak: Google for Startups, Draper Univeristy, Epam Systems, Playrix, Netcracker, Presight oraz Glovo.

Czytaj więcej

Kazachstan stawia na MSP. Również polskie

Kazachstan ze względu na daleko posuniętą digitalizację jest atrakcyjnym miejscem dla sprzedaży produktów i usług cyfrowych. Według rankingu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Kazachstan zajmuje 8. pozycję w obszarze dostępu do państwowych usług online - Online Service Index - i wyprzedza pod tym względem nawet Stany Zjednoczone i Japonię. Co ciekawe, Astana Hub sąsiaduje z kazachskim resortem cyfryzacji i tamtejszym stołecznym Uniwersytetem IT.

Czas na firmy z Polski

Teraz zarządzający Astana Hub chcą przyciągnąć do Kazachstanu polskie spółki technologiczne. Postanowili to zrobić osobiście odwiedzając Polskę. Nasz kraj jest zresztą pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym Astana Hub zdecydował się na aktywne działania promocyjne. W dniach 17-21 czerwca delegacja z Astany zawitała do Warszawy, Poznania i Krakowa gdzie Kazachowie spotkali się z przedstawicielami polskich firm i startupów. Jak mówił w Warszawie Jumatai Salimov, business development manager w Astana Hub na Kazachstan warto spojrzeć jako na kraj wielu możliwości. Przypomniał zresztą, że zgodnie z raportem PwC i polskiej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Kazachstan jest, obok Japonii i Malezji, jednym z najciekawszych rynków dla polskich inwestycji w Azji. Kazachstan z roku na rok pnie się również w rankingach cyfrowej konkurencyjności – według ratingu IMD z 2023 zajmuje 34. pozycję (tymczasem Polska dopiero 39.).

- Startujemy z nowym programem - Join the Unicorn Game. Chcemy ściągnąć do Astany polskie firmy z sektora ICT, ale też przedsiębiorstwa z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie mamy żadnych wymagań co do zatrudniania lokalnych pracowników – mówił na spotkaniu w Warszawie Aziz Tleumuratov, dyrektor zarządzający Astana Hub.

Czytaj więcej

Kazachstan to nie tylko surowce, to również nowoczesne usługi finansowe

- Jako Astana HUB wybraliśmy Polskę jako pierwszy, główny cel naszej misji. Polska to dobra lokalizacja, mocna branża IT, wielkie projekty w tym obszarze. Poza tym mamy już u siebie wiele firm z Zachodu Europy, a teraz chcemy, aby dołączyły do nich także podmioty z Europy Środkowo-Wschodniej. Chodzi również o firmy z Ukrainy i Białorusi, które działają w Polsce – tłumaczył Tleumuratov. Choć przedsiębiorstwa, które zgłaszają akces do programu przechodzą wstępną weryfikację pod kątem profilu działalności to jak wskazał Tleumuratov nie ma żadnych preferencji czy będą to przedsiębiorcy zajmujący się: sztuczną inteligencją, grami, block chainem, inteligentnymi miastami (ang. smart cities) czy też med-techem. W Astan Hub działają firmy zajmujące się m.in.: sztuczną inteligencję, cloud computingiem, marketplace, big data, bezpieczeństwem cyfrowym, blockchain, interenetem rzeczy, VR, gamingiem, fintechem czy robotyką. W ramach Astana Hub wydzielone są 4 branżowe ośrodki technologiczne: 5G Center, GameDev Center, Blockchain Center i SpaceTech Center.

- Nie ma też żadnych limitów dotyczących liczby firm, które jako Hub możemy przyjąć, jak i ich wielkości. Mogą to być firmy na wczesnym etapie rozwoju, także start-upy. Astanahub.com to platforma, przez którą można aplikować do wszystkich programów oferowanych przez nasz Hub – tłumaczył dyrektor zarządzający Astana Hub.

Szybka procedura i podatkowe zachęty

Jedną z zachęt, jakie stosuje Astana Hub są niskie podatki. CIT wynosi tam 0 proc. To mocna zachęta zważywszy, że Polska i Kazachstan posiadają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

- Jeśli polska firma z sektora ICT chce działać w Azji Centralnej to po prostu ustanawia siedzibę w Astanie. My pomagamy w założeniu prywatnej firmy. Jej rejestracja zajmuje tydzień. Stosujemy prawo brytyjskie. Sędziowie pochodzą ze Zjednoczonego Królestwa. To model sprawdzony w Dubaju. Uczestnik Astana Hub może liczyć nie tylko na 0 proc. podatku od osób prawnych (CIT), ale nie ponosi też żadnych opłat wstępnych. Dodatkowo, nie obowiązuje również VAT oraz składka na ubezpieczenie społeczne. Jedyna opłata to tylko 1 proc. rocznego dochodu, który przechodzi na rzecz Hubu – wylicza Aziz Tleumuratov.

Czytaj więcej

Kazachstan pokazuje jak dbać o małych i średnich inwestorów

Czy zarządzający Hubem stawiają sobie cele związane z liczbą polskich firm, które chcą przyciągnąć np. na najbliższe 2 lata? - Przyciągnięcie 10-20 polskich firm byłoby dobrym startem, ale może to być nawet 100 europejskich spółek, choć chcemy, aby większość pochodziła z Polski. Dla polskich firm niekoniecznie musi to oznaczać fizyczną relokację, ale po prostu możliwość współpracy w międzynarodowych partnerstwach – tłumaczył Jumatai Salimov.

Na razie w Astana Hub nie ma żadnej firmy z Polski, ale są za to spółki z: USA, Wielkiej Brytanii czy Singapuru. Kazachowie chcą też ściągać do siebie przedsiębiorstwa z Azji Południowo-Wschodniej.