Tuż po II wojnie światowej Jakub Wojciechowski założył bibliotekę, przekazując na ten cel swój prywatny, 220-tomowy księgozbiór, który zgromadził w latach 30. dzięki przyjaźni Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Pierwszą siedzibą biblioteki był jeden pokój w przedszkolu miejskim.
Z czasem zbiory, dzięki darom społeczeństwa, systematycznie się powiększały, a placówka kilkakrotnie zmieniała siedzibę. W listopadzie 2013 r. oficjalnie otworzono nową siedzibę, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój. Dogodniejsze warunki lokalowe i wielofunkcyjne pomieszczenia pozwoliły na zwiększenie zakresu działań biblioteki. Stała się ona prężnie działającą instytucją kultury, organizującą spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i wieczory autorskie.
W latach 1958–1990 placówką kierowała Elżbieta Pankowska, od 1991 r. dyrektorem jest Grażyna Szafraniak. Podkreśla, że kieruje wspaniałym zespołem pracowników. Ludźmi, którzy pracują z pasją i dla których każdy użytkownik jest ważny, czy to ten mały, czy dorosły.
Biblioteka w Barcinie dzielnie stawia czoła pandemii. Nadal prowadzi usługę „Książka na telefon", z której korzysta coraz więcej czytelników. W okresie lockdownów wprowadzono możliwość zdalnego lub telefonicznego zamówienia, a następnie odbierania książek sprzed biblioteki. Wprowadzono też nowe, cykliczne wydarzenia ukazujące się w sieci, takie jak „BiblioPrzetrwalnik", czyli rozmowy na żywo na Zoomie na temat literatury, sztuki i życia społecznego, „Bajki spod Książkodrzewa" – głośne czytanie dzieciom na dobranoc, wirtualne wystawy, konkursy online, „Polecajki bibliotekarki", „Biblioteczny fitness umysłu" skierowany nie tylko do seniorów, „Książkowy kalendarz adwentowy", spotkania autorskie i lekcje biblioteczne. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem i teraz, chociaż już wróciły spotkania stacjonarne, niektóre z projektów nadal prowadzone są w wersji online.
Władze barcińskiej placówki podkreślają, że w dobie pandemii trudno sobie nawet wyobrazić funkcjonowanie bez nowych technologii. Placówki biblioteczne muszą ułatwić społeczności lokalnej podążanie za nowymi trendami, wspierać aktywne uczestnictwo mieszkańców w kulturze i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. W barcińskiej bibliotece od kilku lat prowadzony jest kurs komputerowy dla dorosłych „Senior potrafi", a w czasie pandemii realizowano z powodzeniem projekt „Kurs edukacji finansowej w bibliotekach publicznych".