Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021–2025 jest największym i jednym z najważniejszych wieloletnich programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Wnioskodawcami o wsparcie mogą być samorządowe instytucje kultury.
Program obejmuje cztery priorytetowe obszary. Pierwszy to poprawa oferty bibliotek publicznych. Drugi – inwestycje w infrastrukturę. Trzeci dotyczy zakupu nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Czwarty to program dotacyjny dla bibliotek i promocja czytelnictwa.
Za koordynację priorytetu drugiego (infrastruktura bibliotek) odpowiada Instytut Książki. Celem jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez dostosowanie ich infrastruktury do współczesnych standardów, stworzenie warunków do rozwijania oferty kulturalnej oraz zwiększenie atrakcyjności usług przez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie placówek.
Priorytet drugi pozwala ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na budowie, przebudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji obiektu bibliotecznego wraz z wyposażeniem. Właśnie rozstrzygnięto pierwszy nabór wniosków do konkursu – 29 bibliotek otrzymało dofinansowanie na kwotę ponad 43 mln zł: 16 bibliotek dostało 26 mln zł, a 13 placówek dzięki procedurze odwoławczej wsparto kwotą 17,4 mln zł.
Nadal jest szansa na pozyskanie dofinansowania, bo wkrótce zacznie się drugi nabór wniosków w konkursie.