Podobne zasady obowiązują w Polsce. Na całkowite uniknięcie kary ma szansę tylko firma, która zgłosi się jako pierwsza. Kolejne mogą liczyć co najwyżej na jej obniżenie.
– Dzięki współpracy z przedsiębiorcami w ramach programu łagodzenia kar jesteśmy w stanie dotrzeć do nowych źródeł informacji, a często przy badaniu jednej sprawy znajdujemy dowody na istnienie kolejnych nielegalnych porozumień. Tak było np. na rynku budowlanym, gdzie wykrywane są kolejne zmowy. Aktualnie prowadzimy postępowanie dotyczące zawarcia niedozwolonego porozumienia w tej branży – wskazuje prezes UOKiK.
[srodtytul]Sroga Bruksela[/srodtytul]
Zmowy zaciekle zwalcza też Komisja Europejska. Tylko w latach 2004 – 2009 ukarała uczestników takich nielegalnych porozumień na sumę niemal 10 mld euro.
Jak dotąd rekordowa była zmowa producentów szyb samochodowych, którzy w 2008 r. zostali ukarani niemal 1,4 mld euro.
Kolejne co do wielkości kary to ubiegłoroczne 1,1 mld euro nałożone na dostawców gazu oraz zmowa z 2007 r. producentów wind i schodów ruchomych z niemal 1 mld euro grzywny.
Także w takich sprawach, zdaniem urzędników, warto się pokajać i przyznać do winy. Komisja Europejska np. nałożyła w tym roku 518 mln euro grzywny na 17 europejskich producentów stali zbrojeniowej z powodu zmowy cenowej, która funkcjonowała od 1984 do 2002 r.
Przeszło połowę tej kwoty, czyli 276 mln euro, ma zapłacić koncern Arcelor--Mittal, największy producent stali na świecie. Sankcje darowano niemieckiej firmie Saarland, która w 2002 r. jako pierwsza poinformowała Komisję Europejską o tej zmowie.
W tej sprawie ustalano ceny stali zbrojeniowej, dzielono udziały rynkowe i wyznaczano kwoty dostaw. W tym celu przedstawiciele koncernów spotkali się ponad 550 razy.
– Jest zdumiewające, w jaki sposób tak liczne firmy potrafiły przez tak długi czas szkodzić niemal całemu europejskiemu przemysłowi budowlanemu w odniesieniu do tak ważnego produktu rynkowego – mówił unijny komisarz do spraw konkurencji Joaquin Almunia.
Upiekło się także koncernowi Bayer, który współpracował z Komisją w sprawie innej zmowy – na rynku produktów gumowych. W latach 1996 – 2002 kartel sztucznie kontrolował ceny kauczuku syntetycznego, co wymiernie odbiło się na cenach opon. Łączne kary wyniosły wtedy 519 mln euro.
Kartele ścigane są także w USA. Pod koniec lat 90. Departament Sprawiedliwości rozpoczął śledztwo w sprawie utworzenia kartelu producentów witamin. Proces doprowadził do wysokich kar finansowych dla uczestników kartelu oraz nawet wyroków więzienia dla osób, które go zorganizowały.
Teraz na wokandzie jest nielegalne porozumienie producentów paneli LCD, którzy w latach 1996 – 2006 mieli znacząco zawyżać ich ceny. To kluczowy element nie tylko telewizorów, ale także telefonów i wielu innych kategorii sprzętu wyposażonych w wyświetlacz, więc drenowanie portfeli klientów odbywało się na naprawdę wielką skalę. Na jaką – tego się dowiemy, przynajmneij w części ,w przyszłym roku.
Sam rynek telewizorów i monitorów wart jest bowiem ok. 70 mld dol., więc sprawa jest wielkiego kalibru, a kary – według nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli amerykańskich władz – siegną kilku miliardów dolarów.
Sprawa ruszyła w sierpniu, lista podejrzanych obejmuje takich gigantów jak LG, Samsung, Sharp oraz Toshiba. – Mamy mocne dowody na nielegalną działalność wspomnianych producentów oraz kilku innych spółek – twierdzi Andrew Cuomo, prokurator generalny stanu Nowy Jork.
[ramka][srodtytul]Szukając przebaczenia[/srodtytul]
Firmy uczestniczące w zmowach i innych nielegalnych porozumieniach mają sporo możliwości zdobycia informacji, co z taką wiedzą należy zrobić. Program leniency obowiązuje w Polsce od 2004 r. Dużą rolę w promocji programu odgrywa infolinia (nr 22 55 60 555), gdzie informacji udzielają prawnicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy następnie analizują wnioski. Urząd podkreśla, że faktycznie zainteresowanie zdobyciem takich informacji rośnie. Warunkiem skorzystania z tej szansy jest jednak dobrowolne przyznanie się do uczestnictwa w zmowie. Przedsiębiorca ubiegający się o objęcie programem może złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie UOKiK w Warszawie pracownikowi urzędu do protokołu, pocztą, faksem, a także e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. W dwóch ostatnich przypadkach niezbędne jest dostarczenie do urzędu oryginału wniosku w ciągu trzech dni.
Wiecej informacji na stronie http://www.uokik.gov.p/program_lagodzenia_kar2.php. [/ramka]