USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź

W marcu po raz pierwszy od pięciu lat doszło do półoficjalnych rozmów między przedstawicielami Chin i USA - informuje Reuters powołując się na uczestników amerykańskiej delegacji, która brała udział w tych rozmowach.

Publikacja: 21.06.2024 05:37

Chińskie okręty podwodne o napędzie atomowym

Chińskie okręty podwodne o napędzie atomowym

Foto: REUTERS/Stringer

arb

W czasie rozmów przedstawiciele Pekinu mieli zapewnić stronę amerykańską, że nie sięgną po groźby użycia broni atomowej w przypadku konfliktu o Tajwan.

Chiny wyraziły przekonanie, że wygrają wojnę o Tajwan prowadzoną za pomocą konwencjonalnych środków

Amerykanie wyrazili obawę, że Chiny mogą użyć, lub zagrozić użyciem, broni atomowej w przypadku, gdyby groziła im porażka w ewentualnym konflikcie o Tajwan. Chiny uważają Tajwan za integralną część Państwa Środka, zbuntowaną prowincję. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

- Powiedzieli stronie amerykańskiej, że są całkowicie przekonani, iż będą w stanie wygrać w konwencjonalnej walce, bez użycia broni atomowej — mówi David Santoro, organizator rozmów, których szczegóły poznał właśnie Reuters.

Broń atomowa na świecie

Broń atomowa na świecie

Foto: PAP

W rozmowach w formacie Track Two uczestniczyli byli urzędnicy i przedstawiciele środowisk akademickich obu państw, którzy przedstawiali jednak stanowiska swoich rządów, nawet jeśli nie uczestniczą bezpośrednio w jego formułowaniu. Przedstawiciele rządów USA i Chin uczestniczą w rozmowach w formacie Track One.  

Rozmowy odbyły się w hotelu w Szanghaju. Stronę amerykańską reprezentowało sześć osób. W skład chińskiej delegacji weszło kilku byłych oficerów Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej.

Czytaj więcej

Atom: mocarstwa się zbroją. USA i Rosja czują na plecach oddech Chin

Ile głowic atomowych będą mieć Chiny do 2030 roku? Szacunki Pentagonu

Rzecznik Departamentu Stanu USA, pytany o rozmowy, powiedział, że mogą być one „korzystne”. Jak dodał przedstawiciele Departamentu Stanu nie uczestniczyli w marcowym spotkaniu, chociaż byli świadomi, że ma ono miejsce. Rzecznik dodał, że takie spotkania nie mogą zastąpić formalnych negocjacji.

Rozmowy w formacie Track One zostały podjęte w listopadzie 2023 roku, ale negocjacje szybko utknęły w martwym punkcie.

500

Tyle głowic atomowych, w gotowości bojowej, mają mieć obecnie Chiny

Pentagon szacuje, że między 2021 a 2023 rokiem arsenał atomowy Chin zwiększył się o 20 proc. W październiku przedstawiciele Departamentu Obrony USA wyrazili obawę, że Chiny mogą użyć broni atomowej w przypadku porażki w walce konwencjonalnej o Tajwan.

Chiny mogą mieć obecnie ok. 500 gotowych do użycia głowic atomowych. Do 2030 roku mają ich mieć 1 000. Tymczasem USA i Rosja mają obecnie — odpowiednio — 1 770 i 1 710 głowic atomowych gotowych do natychmiastowego użycia. 

Kolejne rozmowy między USA a Chinami w formacie Track Two planowane są na 2025 rok.

Komunikat Chin do USA ws. broni atomowej: Przesadzacie

W trakcie marcowych rozmów Amerykanie chcieli ustalić, czy Chiny nadal trzymają się polityki zgodnie z którą nie użyją broni atomowej pierwsi w przypadku konfliktu oraz czy w Państwie Środka nadal obowiązuje polityka minimalnego odstraszania, która oznacza, że kraj ten chce mieć tylko taką liczbę głowic atomowych, która odstraszy potencjalnych przeciwników przed agresją. Przedstawiciele Chin w czasie rozmów mieli zapewnić Amerykanów, że obie te polityki są nadal aktualne a Chiny „nie są zainteresowane osiągnięciem parytetu z USA w zakresie broni atomowej”.

- Nic się nie zmieniło, wszystko jest jak zawsze, przesadzacie — tak, według Santoro, miał brzmieć komunikat chińskiej strony.

W czasie rozmów przedstawiciele Pekinu mieli zapewnić stronę amerykańską, że nie sięgną po groźby użycia broni atomowej w przypadku konfliktu o Tajwan.

Chiny wyraziły przekonanie, że wygrają wojnę o Tajwan prowadzoną za pomocą konwencjonalnych środków

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
Viktor Orbán o wojnie na Ukrainie: Trwa najmroczniejsza godzina
Dyplomacja
Skandynawia zamiast Wyszehradu. Rewolucja w dyplomacji polskiego rządu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce