Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska

"Rzeczpospolita" potwierdziła wcześniejsze informacje Polskiego Radia, że Marek Magierowski kończy misję w Waszyngtonie. Opuści placówkę po zakończeniu szczytu NATO, czyli w połowie lipca.

Publikacja: 12.06.2024 19:35

Marek Magierowski

Marek Magierowski

Foto: PAP, Leszek Szymański

amk

Marek Magierowski jest ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych od 2021 roku. Wcześniej pełnił funkcję ambasadora w Izraelu.

Informacje przekazał korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski. Dodał, że MSZ nie komentuje decyzji kadrowych przed ich oficjalnym ogłoszeniem.

Spory z rządem Donalda Tuska. Prezydencka obrona ambasadorów

Przejęcie władzy przez Koalicję15 października po ostatnich wyborach parlamentarnych i zwyczajowa w takiej sytuacji wymiana przedstawicieli RP w zagranicznych placówkach, stała się kością niezgody między Pałacem Prezydenckim a rządem Donalda Tuska.

Nowy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział, że swoje misje zakończy ponad 50 ambasadorów mianowanych przez poprzedni rząd. Wśród nich Marek Magierowski.

Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na dymisję Magierowskiego, jako że ambasada RP w Waszyngtonie jest „prezydencką placówką”. Prezydent sprzeciwiał się też dymisji  ambasadora we Francji – Jana Emeryka Rościszewskiego, na Litwie – Konstantego Radziwiłła, na Łotwie – Moniki Michaliszyn, w Estonii – Marcina Żochowskiego, w Południowej Afryce – Adama Burakowskiego i przy NATO – Tomasza Szatkowskiego.

Marek Magierowski w Izraelu

Marek Magierowski był ambasadorem RP w Izraelu w latach 2018-2021, w okresie szczególnie napiętych stosunków polsko-izraelskich. Znacznemu zaostrzeniu uległy one w 2021 roku po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, która według Izraela praktycznie uniemożliwiała odzyskanie przez obywateli tego kraju utraconego lub odebranego mienia.

W 2019 powodem zaostrzenia relacji była wypowiedź premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który - jak relacjonowały izraelskie media - podczas wizyty w Warszawie miał stwierdzić, że Polski naród współpracował z nazistowskim reżimem zmierzającym do wymordowania Żydów. Doniesienia te prostowała ówczesna ambasador Izraela w Polsce  Anna Azari.

Jeszcze wcześniej, w 2018 roku, powodem napięć między Polską a Izraelem była nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej , która zakładała karanie osób przypisujących Polakom współodpowiedzialność za Holokaust.

Magierowski został odwołany z funkcji ambasadora Izraela i rozpoczął misję w USA, gdzie zastąpił Piotra Wilczka, ambasadora RP w USA od listopada 2016 roku.

Wcześniej, w latach 2015-2018, Marek Magierowski był rzecznikiem prasowym prezydenta Andrzeja Dudy. Przed rozpoczęciem kariery politycznej  przez ponad 20 lat był dziennikarzem, m.in. zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", gdy funkcję tę pełnił Paweł Lisicki.

Marek Magierowski jest ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych od 2021 roku. Wcześniej pełnił funkcję ambasadora w Izraelu.

Informacje przekazał korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski. Dodał, że MSZ nie komentuje decyzji kadrowych przed ich oficjalnym ogłoszeniem.

Pozostało 90% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo