Rośnie izolacja Izraela. Trzy europejskie państwa formalnie uznają dziś Palestynę

Hiszpania, Irlandia i Norwegia, mimo gniewnej reakcji Izraela, uznają dziś formalnie państwo palestyńskie.

Publikacja: 28.05.2024 10:28

Pedro Sanchez informuje, że dziś jego rząd uzna Palestynę

Pedro Sanchez informuje, że dziś jego rząd uzna Palestynę

Foto: AFP

arb

Decyzja trzech państw, z których dwa — Hiszpania i Irlandia — należą do UE świadczy o rosnącej izolacji Izraela na arenie międzynarodowej po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, o uznaniu Palestyny: Historyczna decyzja

Dołączając do grona ponad 140 ze 193 państw ONZ, które uznają Palestynę, Hiszpania, Irlandia i Norwegia chcą „przyspieszyć starania o zawieszenie broni w Strefie Gazy”, gdzie w izraelskiej operacji odwetowej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października codziennie giną cywile.

Czytaj więcej

Izrael zrzucił bomby na obóz uchodźców, zginęły dzieci. Netanjahu: Pomyłka

- To historyczna decyzja, która ma jeden cel: osiągnięcie pokoju przez Izrael i Palestynę - oświadczył Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, przed posiedzeniem rządu, na którym ma zapaść decyzja o uznaniu Palestyny. Ok. południa pojawiła się informacja, że rząd taką decyzję podjął.

Sanchez powiedział, że Hiszpania uzna państwo palestyńskie składające się ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Madryt nie uzna zmian w granicach sprzed 1967 roku, jeśli nie zostaną one uzgodnione przez obie strony — dodał hiszpański premier.

- To jedyny sposób, by pójść w stronę, którą wszyscy uważają za jedyne możliwe rozwiązanie osiągnięcia pokojowej przyszłości, w której palestyńskie państwo współistnieje obok izraelskiego państwa w pokoju i bezpieczeństwie — stwierdził Sanchez.

Sanchez potępił Hamas i wezwał do uwolnienia zakładników. O uznaniu państwa palestyńskiego powiedział, że „nie jest to decyzja przeciwko nikomu, z pewnością nie przeciwko Izraelowi”

Resort spraw zagranicznych Irlandii w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że podniesie rangę swojego przedstawicielstwa w Ramallah, na Zachodnim Brzegu, do poziomu ambasady i wyznaczy ambasadora.

Wszystkie trzy państwa mają nadzieję, że wkrótce w ich ślady pójdą inne państwa UE, które nie uznają jeszcze Palestyny (Polska uznała państwo palestyńskie w 1988 roku). 

Izrael oskarżył Hiszpanię o pomaganie Hamasowi. Pedro Sanchez potępił tę organizację

Wśród państw UE Palestynę uznają jeszcze Szwecja, Cypr, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. Malta i Słowenia zapowiadają rychłe uznanie Palestyny. Francja oświadczyła, że obecny czas nie jest właściwy na taki krok, a Niemcy dołączyły do USA i odrzuciły możliwość „jednostronnego podejścia” podkreślając, że „rozwiązanie dwupaństwowe" może być osiągnięte tylko poprzez dialog.

Izrael jest krytykowany za sposób prowadzenia działań odwetowych w Strefie Gazy. Od 7 października zginęło tam ponad 36 tys. Palestyńczyków — podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. W ostatnich godzinach Izrael jest krytykowany za atak na część Rafah, w którym znajdowali się uchodźcy — zginęło w nim co najmniej 45 osób, w tym dzieci.

Izrael zareagował na uznanie Palestyny przez Hiszpanię, Irlandię i Norwegię wezwaniem na konsultacje swoich ambasadorów z tych państw i wezwanie do MSZ ambasadorów tych państw, by obejrzeli nagrania z izraelskimi zakładnikami wziętymi do niewoli przez Hamas.

Izrael oskarżył też Hiszpanię o udzielenie pomocy Hamasowi i zablokował jej możliwość świadczenia pomocy konsularnej Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu.

Hiszpania w poniedziałek zaapelowała do państw UE, by oficjalnie poparły wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nakazujący wstrzymanie Izraelowi ofensywy w Rafah.

Jednocześnie we wtorek Sanchez potępił Hamas i wezwał do uwolnienia zakładników. O uznaniu państwa palestyńskiego powiedział, że „nie jest to decyzja przeciwko nikomu, z pewnością nie przeciwko Izraelowi”.

Decyzja trzech państw, z których dwa — Hiszpania i Irlandia — należą do UE świadczy o rosnącej izolacji Izraela na arenie międzynarodowej po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, o uznaniu Palestyny: Historyczna decyzja

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo