- Najważniejsze, by najpierw zrobić wszystko co możliwe, by zapewnić Ukrainie wsparcie polityczne i materialne. Najważniejsze to doprowadzić do zawieszenia broni i rozpoczęcia procesu pokojowego. Nie możemy eskalować konfliktu, rozciągać go w czasie - odparł.
Gdybyśmy wysłali tam żołnierzy państw NATO, byłoby to natychmiastowym rozpoczęciem III wojny światowej
Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej
- Poczekajmy na efekty rozmów Ukrainy z Rosją. Mam nadzieję, że nastąpi postęp. Na razie zdecydowaliśmy się na wsparcie bezpośrednie Ukrainy - po raz pierwszy w historii UE podjęliśmy decyzję o przekazaniu komuś śmiercionośnej broni, wprowadziliśmy mocne sankcje wobec przedstawicieli rosyjskich elit i rosyjskiej gospodarki. Ta strategia, mamy nadzieję, zmieni nastawienie Kremla - kontynuował Michel.
- Gdybyśmy wysłali tam żołnierzy państw NATO, byłoby to natychmiastowym rozpoczęciem III wojny światowej. A my tego nie chcemy. Chcemy zatrzymać wojnę, zatrzymać agresję i zacząć szczery, uczciwy proces pokojowy. To trudne, bo musimy negocjować z kimś, kto zaczął okrutną wojnę przeciw Ukrainie - podsumował.
- Na Ukrainie są popełniane zbrodnie wojenne, ale są organy, które to odpowiednio ocenią i wskażą sprawców - tak z kolei Michel odpowiedział na pytanie czy nazwałby Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. - Łatwo zgadnąć jakie jest moje zdanie w tej kwestii, ale z szacunku dla praworządności wolę, aby to sądy i trybunały wydały odpowiednie wyroki - dodał.
A jakie mogą być warunki pokoju na Ukrainie?