Ponad połowa (53 proc.) analizowanych państw częściowo lub całkowicie zaprzestała świadczenia usługi leczenia nadciśnienia tętniczego. 49 proc. przerwało leczenia cukrzycy i powikłań związanych z cukrzycą, 42 proc. leczenie nowotworów, a 31 proc. leczenie nagłych przypadków chorób układu krążenia.
Świadczenia rehabilitacyjne zostały przerwane w prawie dwóch trzecich (63 proc.) państwo, mimo istoty rehabilitacji dla powrotu do zdrowia po poważnych przypadkach COVID-19.
Najczęstszymi przyczynami przerwania lub ograniczenia świadczeń były odwołania planowanych zabiegów, zmniejszenie dostępności transportu publicznego i brak personelu, ponieważ pracownicy służby zdrowia zostali oddelegowani do walki z epidemią.
W jednym na pięć państw, w których potwierdzono spadek świadczonych usług medycznych, jedną z głównych przyczyn był brak leków, diagnostyki i innych technologii.
W badaniu przeprowadzonym przez WHO w 155 krajach, stwierdzono, że skutki były najbardziej odczuwalne w państwach biedniejszych.