W obliczu kryzysu COVID-19 zespół ekspertów przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk wydał poruszający apel. „Musimy zdać sobie sprawę, że jeśli w tej chwili powszechnie i solidarnie nie zmienimy naszego lekceważącego postępowania, to za miesiąc spotka nas tragedia całkowicie zablokowanego systemu opieki zdrowotnej” – piszą, prosząc o udostępnianie całości oświadczenia w mediach.
Zespół ekspertów powstał 30 czerwca tego roku jako grupa autorytetów i naukowców stawiających sobie za cel rzetelne informowanie, alarmowanie i zwracanie uwagi opinii publicznej na zagrożenia wynikające z pandemii. Zespół jest interdyscyplinarny, jego członkami jest ośmioro naukowców z największych polskich uczelni. Przewodniczącym grupy jest prezes Akademii prof. Jerzy Duszyński.
Tym razem eksperci przedstawili listę zaleceń wynikających z najnowszego wzrostu zachorowań. „Już teraz wolne miejsca w szpitalach kończą się bardzo szybko. Grozi nam to, że w najbliższym czasie wielu ludzi pozbawionych pomocy umrze w domach lub nawet na ulicach. Prognozy wskazują na to, że w kolejnych dniach sytuacja będzie się pogarszać.” W tej sytuacji poważna część odpowiedzialności spada na zwykłych obywateli. „Ty i ja już teraz możemy wspólnie zabezpieczyć siebie i bliskie nam osoby, stosując się rygorystycznie do następujących zaleceń” – piszą naukowcy. I tłumaczą, co robić, a czego – nie.
"1. Nie pluj i nie kichaj na los swoich bliskich, znajomych i napotkanych nieznajomych. Z każdym wydechem z ust i nosa wydostają się drobne kropelki śliny i wydzieliny nosowej. Opadają one zwykle na ziemię w odległości mniejszej niż 1,5 m od emitującej je osoby. Jeśli mówimy spokojnym głosem, jest ich więcej i osiągają nieco większy zasięg. Gdy podnosimy głos, docierają one jeszcze dalej, a gdy krzyczymy lub głośno śpiewamy ich zasięg jest już spory i jest ich znacznie więcej. Kropelki emitowane przez osobę zakażoną zawierają wirus SARS-CoV-2. Droga kropelkowa jest głównym sposobem zakażania się. Dlatego tak ważnym, może nawet najważniejszym, jest zalecenie, aby zachowywać dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób i aby nosić maseczkę zakrywającą nos i usta (nawet wykonaną domowym sposobem). Jeśli to możliwe przenieś spotkania ze znajomymi na otwartą przestrzeń. Podróżuj tylko gdy jest to konieczne.
2. Myj często ręce, a jeżeli to niemożliwe, stosuj środki odkażające.