Po pandemii cudzoziemcy spoza Unii masowo wyjadą. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej, który nie uzyska nowego tytułu pobytowego czy zezwolenia na pracę w Polsce w ciągu 30 dni od odwołania stanu epidemii, będzie musiał opuścić nasz kraj. W wyjeździe i powrocie mogą mu pomóc polskie instytucje.

Aktualizacja: 07.12.2021 15:34 Publikacja: 15.09.2021 07:17

Po pandemii cudzoziemcy spoza Unii masowo wyjadą. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Foto: Adobe Stock

Kilka miesięcy temu głośno było w prasie o tym, że Wielka Brytania próbuje „pozbyć się" imigrantów, w tym obywateli Unii Europejskiej, proponując im dobrowolny program powrotu do ojczyzny. Miał polegać na sfinansowaniu biletu lotniczego oraz wypłacie zasiłku na osiedlenie się z powrotem w kraju. Wiele portali odniosło się do tych działań z rezerwą, znalazły się także głosy krytyczne. Jednak pomysł opisywanego wsparcia nie pojawił się wraz z Brexitem, lecz jest jedną z odmian pomocy cudzoziemcom w powrocie do krajów, z których wyemigrowali. Praktykowany jest od dawna tak w Wielkiej Brytanii, jak i innych państwach europejskich.

O instytucji pomocy w dobrowolnym powrocie można przeczytać w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich. Opiera się na przekonaniu, że dobrowolny powrót imigrantów należy przedkładać nad powrót przymusowy, a państwa UE powinny zapewniać pomoc, w tym finansową, oraz doradztwo osobom, które z różnych względów nie mogą dłużej u nich pozostawać lub nie mają ważnego tytułu pobytowego.

Czytaj więcej

Koronawirus: co powinni zrobić cudzoziemcy przebywający w Polsce

Nie tylko na przymus

W polskim porządku prawnym tę instytucję reguluje ustawa z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1108). Przewiduje ona mechanizm wsparcia dla cudzoziemców, którzy wystąpili o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale nie zamierzają kontynuować postępowania w tej sprawie. Pomoc obejmuje m.in. koszty organizacyjne podróży powrotnej i może być udzielana raz na 2 lata. Na pozór wydaje się więc, że z tej instytucji w Polsce może skorzystać bardzo wąskie grono imigrantów. Nic bardziej mylnego.

Podmiotem realizującym pomoc opisaną w polskiej ustawie są nie tylko organy rządowe, ale przede wszystkim Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM). Porozumienie podpisane między IOM a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (MP z 2006 r. nr 3, poz. 46) zakłada rozszerzenie kręgu osób, które mogą skorzystać z dobrowolnego powrotu do domu. Dzięki temu pomoc jest dostępna praktycznie dla każdego cudzoziemca, który otrzymał decyzję o obowiązku opuszczenia terytorium Polski.

Taka decyzja jest wydawana w wielu przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy imigrant przebywa w Polsce bez ważnego tytułu pobytowego, nie opuścił naszego kraju po upływie dopuszczalnego okresu pobytu, wykonuje pracę bez zezwolenia, nie posiada środków niezbędnych do pokrycia kosztów mieszkania w Polsce lub gdy figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoba niepożądana.

Przedłużenie ważności

Specustawa, tj. ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.), automatycznie przedłużyła większość tytułów pobytowych oraz zezwoleń na pracę cudzoziemcom przebywającym w Polsce do 30. dnia po zakończeniu obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Przesunęła także terminy dobrowolnego powrotu określone w decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Nie trudno przewidzieć, że po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego nie wszystkim cudzoziemcom uda się zdobyć nowy tytuł pobytowy czy zezwolenie na pracę w ciągu 30 dni. Terminy określone w zobowiązaniach do powrotu zaczną biec. Wiedza o możliwości skorzystania z pomocy IOM może więc okazać się bardzo pożądana.

Z biletem i zakazem powrotu

Jak cudzoziemiec spoza UE przebywający w Polsce, który nie ma ważnych dokumentów pobytowych ani pieniędzy na bilet, może skorzystać z mechanizmu dobrowolnego powrotu do domu? Aplikowanie jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową IOM, odpowiedzieć na kilka prostych pytań i wypełnić deklarację dobrowolnego powrotu. Deklaracja i strona internetowa są dostępne w kilku językach, ale IOM oferuje też usługę tłumaczenia, jeśli imigrant nie posługuje się żadnym z tych języków. Pracownicy IOM umawiają cudzoziemca na spotkanie w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Gdy jest to konieczne, zapewniają podczas wizyty usługi tłumacza. Na spotkaniu w urzędzie cudzoziemiec okazuje bilet powrotny do kraju, którego jest obywatelem (kupiony samodzielnie lub sfinansowany przez IOM). Organizacja pomaga też w formalnościach związanych z tranzytem, jeśli powrót wiąże się z przejazdem przez inne kraje.

Oddział Straży Granicznej wydaje decyzję o zobowiązaniu do powrotu w trybie przyspieszonym (podczas wizyty). Osobom, które przebywają w Polsce nielegalnie, jednocześnie zostaje wydany zakaz wjazdu na terytorium Polski (lub Polski i innych krajów strefy Schengen). Jeżeli decyzja o zakazie jest wydawana wobec danego cudzoziemca po raz pierwszy, najczęściej obejmuje okres 6 miesięcy.

Zdaniem autorki

Agata Kałwińska-Bęben prawnik w MDDP Olkiewicz i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Nie w każdym przypadku cudzoziemiec musi odczekać cały termin wskazany w decyzji o zakazie wjazdu, aby móc legalnie przyjechać do Polski lub strefy Schengen. Taką decyzję można cofnąć. W tym celu należy złożyć wniosek do organu, który ją wydał, tj. Komendanta placówki Straży Granicznej lub Oddziału Straży Granicznej. W treści wniosku należy ustanowić pełnomocnika na terytorium Polski, który odbierze odpowiedź w imieniu cudzoziemca. Trzeba też dokonać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa (17 zł) na rachunek urzędu gminy/dzielnicy właściwej miejscowo dla organu, do którego kierowany jest wniosek. Wniosek można złożyć po upływie co najmniej połowy okresu, na który orzeczony został zakaz wjazdu. W przypadku 6-miesięcznego zakazu można więc ubiegać się o zmianę decyzji po 3 miesiącach od wyjazdu z Polski.

Kilka miesięcy temu głośno było w prasie o tym, że Wielka Brytania próbuje „pozbyć się" imigrantów, w tym obywateli Unii Europejskiej, proponując im dobrowolny program powrotu do ojczyzny. Miał polegać na sfinansowaniu biletu lotniczego oraz wypłacie zasiłku na osiedlenie się z powrotem w kraju. Wiele portali odniosło się do tych działań z rezerwą, znalazły się także głosy krytyczne. Jednak pomysł opisywanego wsparcia nie pojawił się wraz z Brexitem, lecz jest jedną z odmian pomocy cudzoziemcom w powrocie do krajów, z których wyemigrowali. Praktykowany jest od dawna tak w Wielkiej Brytanii, jak i innych państwach europejskich.

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach