Turcja rezygnuje z rosyjskiej stali. Koncerny oligarchów tracą ważny rynek

Koncerny metalurgiczne Rosji, które już borykają się z gwałtownym spadkiem eksportu w wyniku sankcji, otrzymały nowy cios. Turcja - jeden z głównych klientów hut oligarchów - wprowadza cła na rosyjskie wyroby stalowe.

Publikacja: 14.10.2024 12:28

Turcja rezygnuje z rosyjskiej stali. Koncerny oligarchów tracą ważny rynek

Foto: AdobeStock

Od dziś dostawy rosyjskiej stali i wyrobów stalowych będą objęte dodatkowym podatkiem w wysokości od 6 do 9 proc. w zależności od producenta, podaje agencja Reuters, powołując się na decyzję rządu Turcji opublikowaną w Dzienniku Urzędowym.

Nie tylko cła na stal z Rosji

Cła zostały wprowadzane na okres 5 lat i są związane z „nieuczciwą konkurencją” oraz dumpingiem ze strony zagranicznych dostawców. Szkodzi to lokalnej produkcji stali – wyjaśnia turecki rząd. Turcja obłożyła cłami nie tylko stal z Rosji, ale równie z Indii i Japonii. W przypadku chińskiej stali ustalono je na zaporowym poziomie – do 43 proc. Jednak w odróżnieniu od Rosji, pozostałe kraje są w stanie swobodnie sprzedawać swoje wyroby stalowe na innych rynkach.

- Rosyjscy hutnicy już mają problemy ze sprzedażą za granicę: w okresie styczeń-sierpień eksport wyrobów żelaznych przez rosyjskie porty morskie zmniejszył się w ujęciu rocznym o 15 proc., do 12,5 mln ton. Eksport koleją spadł też o 15 proc., do 19,5 mln ton – mówi Aleksiej Kałaczew, analityk firmy Finam.

Czytaj więcej

Zagranica nie chce metali i węgla od rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

Największe straty poniosła grupa TMK, największy w Rosji producent rur stalowych należący do objętych sankcjami oligarchów – Andrieja Mielniczenki i Siergieja Popowa. Eksport Pierwouralskiego Nowego Zakładu Rur – jednego z największych tego typu w Europie – spadł w pierwszym półroczu o 21 proc. Czelabińskich Zakładów Walcowania Rur (ChTPZ) i Wołżskiego Zakład Rur VTZ (należą do grupy TMK_ – o ponad połowę (odpowiednio o 57 proc. i 58 proc.).

Najwięcej stracą huty oligarchów objętych sankcjami

Siewierstal, należący do objętego sankcjami miliardera Aleksieja Mordaszowa, odnotował załamanie eksportu o 24 proc. w ujęciu rocznym. Grupa węglowo-hutnicza Meczel oligarchy Zozina sprzedała za granicą 23 proc. mniej, a koncern Evraz Romana Abramowicza (objęty sankcjami) i jego parterów – nawet 20 proc. 

- Coraz niższy eksport zmusza największe holdingi hutnicze do zmniejszania produkcji – zauważa Kałaczew. Według analityków Korporacji Chermet, we wrześniu produkcja stali w Rosji spadła o 13,5 proc. w ujęciu rocznym, a spadek produkcji odnotowano dziewiąty miesiąc z rzędu. Produkcja wyrobów walcowanych była w ujęciu rocznym niższa o 18 proc., żeliwa o 8,5 proc., rur o 2 proc.. I to wszystko w czasie kiedy trwa rozpętana przez Putina wojna, a rosyjska zbrojeniówka składa w hutach i stalowniach gigantyczne zamówienia.

Oprócz problemów z eksportem na metalurgów wywiera presję słaby popyt w branży budowlanej w Rosji, która z kolei znajduje się pod presją ze względu na wysokie stopy procentowe, wyjaśnia Wasilij Daniłow, wiodący analityk Veles Capital. Prognozuje on, że do końca 2024 roku wielkość produkcji stali w Rosji spadnie o 3–5 proc. w stosunku do poziomu z 2023 roku i wyniesie 72–74 mln ton.

Od dziś dostawy rosyjskiej stali i wyrobów stalowych będą objęte dodatkowym podatkiem w wysokości od 6 do 9 proc. w zależności od producenta, podaje agencja Reuters, powołując się na decyzję rządu Turcji opublikowaną w Dzienniku Urzędowym.

Nie tylko cła na stal z Rosji

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu