Według wyników za okres styczeń-lipiec, eksport morski węgla z Federacji Rosyjskiej spadł o 11,4 proc., a metali żelaznych o 15,7 proc. – podało Stowarzyszenie Morskich Portów Handlowych (ASOP), na które powołuje się gazeta „The Moscow Times".
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od 15 lat, Indie - drugi eksporter aluminium na świecie - wyeksportowały ten towar do Rosji. Jednocześnie indyjskie firmy przerzucają się z importu rosyjskiego węgla na import z USA. To efekty rosyjskiej wojny.
Jak wynika ze statystyk portowych, w ciągu 7 miesięcy rosyjskim kopalniom udało się wysłać za granicę 112,6 mln ton węgla – o 14,4 mln ton mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Metalurdzy stracili w ujęciu fizycznym ponad 2 miliony ton eksportu, a wyeksportowali 11 milionów ton.
Tracą metalurgiczne koncerny i producenci rur
Jak wykazały wcześniej statystyki Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD), największe straty poniosły przedsiębiorstwa holdingu TMK. To największy w Rosji producent rur stalowych założony przez objętych sankcjami oligarchów – Siergieja Popowa i Andrieja Mielniczenkę. Od 2003 roku posiadali oni 67 proc. akcji TMK, a do Dymitra Pumpiańskiego należało pozostałe 33 proc. Obecnie struktura właścicielska holdingu nie jest znana. 3,3 proc. akcji jest na moskiewskim parkiecie. Koncern jest objęty sankcjami USA i Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Państwo Środka bez skrupułów korzysta na wywołanej przez Kreml wojnie. W 2023 r. Chiny podwoiły import rosyjskiego aluminium. Zakupy ropy podskoczyły o 24 proc., a LNG o 23 proc. Udział Chin w obrotach handlowych z Rosją przekroczył jedną trzecią.