Najnowsze dane GUS pokazują, że w Polsce mamy 2,34 mln mikro-, małych i średnich podmiotów gospodarczych, które zatrudniają 6,93 mln osób. Z kolei dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że MŚP wytwarzają 45,3 proc. PKB w naszym kraju. Tymczasem, jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP, którego wyniki „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza, ponad jedna trzecia (35 proc.) firm z tego sektora obawia się pogorszenia bezpieczeństwa finansowego swojej organizacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podobny odsetek (34 proc.) nie wyraża takiego niepokoju, a niezdecydowanych jest 31 proc.
– Wśród najważniejszych wyzwań, jakie towarzyszą przedsiębiorstwom w ostatnim czasie, są rosnące koszty pracy, ale też koszty produkcji i usług. To powoduje uzasadnione obawy o sytuację finansową firm. I choć część przedsiębiorstw wyższe wydatki kompensuje podnoszeniem cen, to nie wszystkie mogą sobie na to pozwolić ze względu na ryzyko spadku konkurencyjności – komentuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Które firmy boją się przyszłości?
Największe obawy o pogorszenie swojego bezpieczeństwa finansowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy towarzyszą przedstawicielom firm produkcyjnych, wśród których zadeklarowało je aż dwie trzecie (67 proc.). Choć sytuacja w branży jest obecnie lepsza niż jeszcze rok temu, to wciąż nie dogoniła prognoz ekonomistów. Jak wynika z danych GUS za lipiec 2024 r., produkcja przemysłowa wzrosła o 4,9 proc. w porównaniu z wynikami sprzed roku (rok do roku), tymczasem eksperci spodziewali się wzrostu o 7,3 proc.
Czytaj więcej
Niemal połowa polskich firm uważa, że rozwiązania oparte na AI nie wpływają w odczuwalnych sposób na ich wyniki. Nie widzą w niej szansy na swój rozwój. Tylko co piąta uważa AI za pomocną w przetrwaniu w swojej branży.