Automaty paczkowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność w Polsce. W dużych miejscowościach praktycznie nie ma osiedla, które nie miałoby wygodnego dostępu do takich urządzeń. Studenci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie postanowili sprawdzić, czy korzystanie z nich jest higieniczne.
Badanie pod tytułem „Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej” zostało przeprowadzone przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Programu Lublin Akademicki. Naukowcy sprawdzili urządzenia pięciu różnych firm kurierskich w 16 dzielnicach Lublina, w których według najnowszych danych zameldowanych jest powyżej 10 tys. mieszkańców.
Czytaj więcej
Jeden z najbogatszych Polaków staje po stronie wydawców. – Gdy przestaniemy bronić ich niezależności, nikt później nie obroni nas przed zalewem kłamstw – alarmuje Rafał Brzoska. I grozi firmie Meta: – Nie będę szczędził środków.
Studenci zbadali, ile mikroorganizmów występuje na powierzchni ekranów dotykowych automatów paczkowych i czy są wśród nich także bakterie potencjalnie patogenne. Pobrali z nich wymazy i odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych, które zostały następnie poddane badaniu w laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Naukowcy wykryli bakterie w automatach paczkowych. Większość jest niegroźna
Zgodnie z wynikami badania, na powierzchni automatów paczkowych występowało znaczące zanieczyszczenie mikrobiologiczne, z czego największe wykryto na Czubach Północnych. Jak wyjaśniono jednak, większość z drobnoustrojów stanowiły niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego, które na urządzenia dostają się wraz z osiadającym na powierzchniach kurzem i pyłkami roślin.