Pilotażowy projekt ochrony lasów cennych dla mieszkańców, zmiana w finansowaniu parków narodowych, dużo mniejsze spalanie drewna przez zmianę przepisów dotyczących drewna energetycznego i wreszcie – prace nad ograniczeniem eksportu drewna do Chin – to dzisiejszy zakres prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Czytaj więcej
Miniony rok był dla meblowej branży najsłabszy od dwóch dekad. Mimo to, z przychodami 94 mld zł, udało się nam utrzymać pozycję lidera produkcji w Europie.
Wycinanie cennych dla mieszkańców malowniczych lasów dookoła Gdańska czy Wrocławia było takim szokiem dla mieszkańców, że obietnica ochrony drzew i włączenie do procesu decydowania o losie lasów strony społecznej dostało się nawet do exposé premiera, a resort przekazał właśnie kolejne efekty pracy nad ochroną polskiej przyrody.
Kiedy ruszy ochrona lasów cennych społecznie?
Do końca października Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wyznaczyć tereny lasów cennych społecznie. Jak przekazał w środę dziennikarzom Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska oraz główny konserwator przyrody, resort do połowy lipca planuje opublikować wytyczne i rekomendacje dla tworzenia lasów cennych społecznie, nad którymi ministerstwo pracuje od kwietniowej ogólnopolskiej narady o lasach.
Po publikacji wytycznych do połowy sierpnia potrwają ich konsultacje społeczne, następnie do końca sierpnia przygotowana zostanie ostateczna wersja wytycznych i rekomendacji. Ostatecznie mieszkańcy 12 aglomeracji, w tym okolic Trójmiasta, Torunia, Bydgoszczy czy Bielsko-Białej, poznają zasięg lasów cennych społecznie do końca października, a następnie do końca listopada zostaną wyznaczone tereny lasów cennych przyrodniczo.