Skoro mamy już 18 lat, to nie dziwi nikogo, że w tym roku wymagania urosły znacząco. Pomogły regulacje, a także świadomość liderów biznesu oraz presja i wiedza całego otoczenia rynku, włącznie ze środowiskiem akademickim.
Ranking powstaje w oparciu o wyniki z obszaru odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania prezentowane samodzielnie przez firmy w ankiecie i poddane weryfikacji, zgodnie z przygotowaną przez nas metodologią. Co roku zawartość ankiety jest zmieniana – adekwatnie do stanu rynku i oczekiwań interesariuszy. W tym roku w przygotowaniu ankiety uczestniczyła też specjalnie powołana Rada Naukowa Rankingu ESG, w skład której weszli eksperci Climate Leadership UNEP/GRID, Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Maria Krawczyńska-Kaczmarek, Mariusz Gołąb, Aneta Skubida, dr Katarzyna Frankowiak, Piotr Biernacki, dr inż. Agnieszka Sznyk, dr hab. Robert Sroka, Michał Purol, Marcin Milczarski, prof. Franjo Mlinaric, Piotr Kowalik.
Europejskie wzorce
Ankieta nawiązuje do wytycznych raportowania w ramach Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które już obowiązują wybrane spółki działające na polskim rynku, a w perspektywie dwóch lat obejmą ponad 3000 największych spółek. Zobowiązane spółki będą jednak przeprowadzały analizę istotności i w zależności od jej wyników określały zakres sprawozdawczości oraz przygotowywały – lub nie – zaawansowane polityki, konkretne plany transformacji w danym obszarze, cele.
Ten ranking obejmuje jednak wszystkie sekcje przedstawiane w ESRS, uznaliśmy bowiem, że przedmiotem badania liderów ESG na polskim rynku jest właśnie całościowy poziom odpowiedzialnego zarządzania – chociaż w dość elementarnym zakresie jak na poziom skomplikowania standardów, z którymi spółki zmierzą się już wkrótce.