W ostatnich latach rośnie w Polsce zarówno zużycie wody, jak i produkcja ścieków. Ubiegły rok zapewne nie zmienił tego trendu. Czy tak było, okaże się za około trzy miesiące, gdy GUS opublikuje nowe dane na ten temat. Z obecnie dostępnych wynika, że w 2022 r. pobór wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności wyniósł 9,39 km sześc. i był najwyższy przynajmniej od czterech lat. Szczególnie mocno eksploatujemy wody powierzchniowe, gdyż w całym poborze stanowią ponad 80,8 proc.
W Polsce aż 68,6 proc. pobieranych wód przeznaczane jest na cele produkcyjne. W efekcie szeroko rozumiany przemysł odpowiada za 82,6 proc. wytwarzanych ogółem ścieków. Warto też zauważyć, że spośród ponad 2 tys. zakładów produkcyjnych branych przez GUS pod uwagę tylko 38 proc. posiadało oczyszczalnie. Reszta odprowadzała ścieki bezpośrednio do wód, ziemi lub sieci kanalizacyjnej.
Czytaj więcej
Tylko 17 proc. badanych już wie, że po świętach wyrzuci jedzenie. Problem marnotrawstwa zmniejszają m.in. wysokie ceny.
Nowe inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową
Spośród giełdowych firm najwięcej wody pobiera i najwięcej ścieków wytwarza grupa Orlen. W 2022 r. było to odpowiednio 0,63 km sześc. i 0,6 km sześc. W ubiegłym roku wolumeny te niewątpliwie wzrosły, gdyż przez cały ten okres w ramach koncernu funkcjonowały już zakłady przejęte wraz z grupami Lotos i PGNiG. Jak będzie w tym roku uzależnione jest od skali prowadzonej produkcji.