Unia Europejska w ramach dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji wprowadziła ograniczenia personalne wobec 61 osób i 86 organizacji, wśród nich 29 firm z kompleksu wojskowego Rosji. Ich listę opublikowano już w Dzienniku Urzędowym UE. Wśród osób objętych sankcjami jest Anna Cywilowa, żona gubernatora Kuzbasu i siostrzenica Władimira Putina, Ilija Miedwiediew – syn byłego prezydenta Rosji, a obecnie zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa, Dmitrija Miedwiediewa.
Dezinformacja i okupacyjny biznes
Cywiliewa jest powiązana z fundacją Obrońcy Ojczyzny, która „odgrywa ważną rolę w agresji militarnej na Ukrainę”. Fundacja też została objęta sankcjami. Syn Miedwiediewa został oskarżony o organizowanie „propagandowej kampanii dezinformacyjnej” w związku z jego nadzorem nad platformą „Jestem w Rosji”. Świadczy usługi rosyjskich władzom okupacyjnym (na czym zarabia ogromne kwoty) w okupowanych obwodach ukraińskich donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim.
Na listę wpisani też zostali m.in: przewodniczący samorządu Moskwy Aleksiej Szaposznikow, szef Rosfinmonitoring (państwowy nadzór nad rynkiem finansowym Rosji) Jurij Cziczanczin, dyrektor zakładów zbrojeniowych Uralwagonzawod Aleksandr Potapow, szef administracji Baszkirii Radij Chabirow, a także 14 członków Rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej.
Czytaj więcej
„Rzeczpospolita” już rano informowała za FT, że dziś Unia przyjmie 12 pakiet sankcji wobec Rosji. Tak się stało. Bruksela zapewnia, że zawarte w pakiecie rozwiązania „zadają kolejny cios w zdolność Putina do prowadzenia wojny, atakując sektory rosyjskiej gospodarki o wysokiej wartości i utrudniając obejście unijnych sankcji”.
Na czarnej liście podmiotów prawnych znajdują się propagandowe kanały telewizyjne Cargrad i Spas, grupa ubezpieczeniowa Alfastrachowanie oraz specjalna strefa ekonomiczna Ałabuga.