To było najlepsze półrocze dla miliarderów od drugiej połowy 2020 r., kiedy gospodarka odbiła się od załamania wywołanego przez Covid. Wzrosty zbiegły się w czasie z szerokim rajdem giełdowym, gdy inwestorzy zignorowali skutki podwyżek stóp procentowych banku centralnego, toczącej się wojny na Ukrainie i kryzysu w bankach regionalnych. S&P 500 wzrósł o 16 proc., a Nasdaq 100 o 39 proc. w swojej najlepszej w historii pierwszej połowie, ponieważ szał inwestorów na sztuczną inteligencję zwiększył wartość akcji spółek technologicznych.
Bloomberg wyjaśnia, że wzrost bogactwa wynika w dużej mierze z szerokiego rajdu na giełdzie. Elon Musk, który jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie, odnotował wzrost wartości netto o 96,6 mld dol. od tego roku do 30 czerwca, podczas gdy dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg zajął drugie miejsce z wynikiem 58,9 mld dol. Na trzecim miejscu uplasował się inny miliarder z branży technologicznej, Jeff Bezos, z majątkiem poniżej 47,4 mld dol. Dyrektor ds. technologii firmy Oracle, Larry Ellison, odnotował wzrost swojego majątku o 40,8 mld dol., a piątą pozycję zajął Arnault, wart 38,2 mld dol. Ponieważ akcje Tesli nadal rosną w lipcu, zyski Muska również się zwiększają, dodając od poniedziałku 13 miliardów dolarów do jego fortuny.
Czytaj więcej
Elon Musk ma kolejny problem – topniejąca liczba użytkowników i reklamodawców, spadek wyceny platformy społecznościowej, którą kupił za 44 mld dol., a teraz to. Meta, właściciel Facebooka, rusza z bliźniaczym do Twittera projektem.
Tymczasem wartość netto Gautama Adaniego spadła najbardziej w okresie sześciu miesięcy, tracąc 60,2 miliarda dolarów. Adani, prezes Adani Group, również odnotował największą jednodniową stratę ze wszystkich miliarderów, około 20,8 miliarda dolarów 27 stycznia po tym, jak zajmujący się tzw. krótką sprzedażą Hindenburg Research oskarżył konglomerat o oszustwa księgowe i manipulacje akcjami – twierdzeniu temu Adani zaprzecza.
Hindenburg, założony przez Nate'a Andersona, zrujnował również majątek innego miliardera – Carla Icahna. Jego Icahn Enterprises LP odnotował największy jednodniowy spadek po tym, jak Hindenburg ujawnił, że traci akcje, mówiąc, że są znacznie przewartościowane w stosunku do posiadanych zasobów. Wartość netto aktywów Icahna spadła o 13,4 miliarda dolarów, czyli o 57 proc. – to największy procentowy spadek spośród wszystkich członków Bloomberg Billionaires Index w tym okresie.