Tłumaczy też, że firmy, które miały oddziały w Ukrainie, ściągnęły tu tamtejszych pracowników i starają się im pomagać w ustabilizowaniu sytuacji życiowej. Zdaniem Baczewskiego w firmach nie widać też specjalnych ruchów związanych z zabezpieczeniem systemów informatycznych. Wiele z nich podjęło tu działania już w okresie pandemii i związanego z nią przeniesienia dużej części działalności do sieci. – Firmy, które podchodziły do tego odpowiedzialnie, czują się dziś zabezpieczone. Oczywiście, w firmach są sztaby kryzysowe czy grupy robocze zajmujące się cyberbezpieczeństwem i dodatkowymi przeglądami systemów informatycznych, ale nie dzielą się one informacjami na ten temat – mówi Grzegorz Baczewski.
– Wszystkie działania o charakterze wojskowym, które prowadzilibyśmy w naszych firmach, byłyby na granicy prawa albo poza prawem – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Nie mamy dziś podstaw prawnych, by w ten sposób mobilizować pracowników – mówi szef FPP.
– Oczywiście, widzę zagrożenia związane z wojną w Ukrainie. Ale nie mamy ogłoszonej mobilizacji w kraju. I nie ma na dziś powodów, żeby sięgać po szkolenia obronne czy wojskowe pracowników – dodaje Marek Kowalski.
Jednak wśród przeciętnych obywateli RP, odkąd trwa wojna nad Dnieprem, zapotrzebowanie na militarne umiejętności nie słabnie. 3 lutego powstała rada organizacji proobronnych, która skupia osiem stowarzyszeń, organizujących szkolenia dla cywilów m.in. z obsługi broni. Przedstawiciele tych grup podpisali deklarację z Biurem do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON.
Z przyjętej przez tę radę deklaracji wynika m.in., że sygnatariusze dostrzegają nowe wyzwania stojące wobec środowiska proobronnego w kraju.
Chcą walczyć za ojczyznę
Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON podało, że w miniony weekend stowarzyszenie Combat Alert zorganizowało w Warszawie bezpłatne szkolenie dla ponad 800 osób. Obejmowało ono m.in. podstawy obsługi broni i pierwszej pomocy. Nie obejmowało jednak zajęć strzeleckich. Również Związek Strzelecki Strzelec Organizacja Społeczno-Wychowawcza 2 kwietnia organizuje szkolenie z zakresu obsługi broni palnej dla osób cywilnych w Nowym Sączu. Analitycy podkreślają, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie znacznie wzrosła liczba osób, które deklarują chęć wstąpienia do wojska lub chcą choćby zaliczyć szkolenie podstawowe. Na portalach społecznościowych niektórzy kandydaci wrzucają deklaracje wstąpienia do wojska, w których – w rubryce motywacja – znajduje się wpis „obrona Ojczyzny"