Ogarniętą wojną Ukrainę opuściło już ok. 1,5 mln osób – szacuje ONZ. Aż 650 tys. schroniło się w Polsce. Eskalacja konfliktu przez Rosję będzie skłaniać kolejnych Ukraińców do opuszczenia ojczyzny – ich liczba może wynieść aż 4 mln. W obliczu narastającego kryzysu humanitarnego do działalności humanitarnej przystąpiły także spółki Skarbu Państwa.
Znacząca pomoc finansowa dla Ukraińców popłynęła ze strony państwowych instytucji finansowych. PKO Bank Polski przeznaczył co najmniej 3 mln zł na zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zapewniono także transport do Polski ok. 150 osobom, głównie kobietom z dziećmi z regionu donieckiego – w Polsce transport uchodźców wspierała spółka PKO Leasing. Przybyłym uchodźcom zagwarantowano opiekę i zakwaterowanie w okolicach Sandomierza i Lublina. Wsparto także pracowników ukraińskiego Kredobanku, którego właścicielem jest PKO BP. Łącznie ok. 200 pracowników i członków ich rodzin otrzymało transport, zakwaterowanie, opiekę medyczną i prawną oraz rzeczy codziennego użytku. Wprowadzono także ułatwienia w integracji uchodźców z polskim systemem finansowym.
Czytaj więcej
Odzew ze strony prywatnych firm polskich i z kapitałem zagranicznym jest ogromny. To pomoc humanitarna, a także mieszkania i praca dla uchodźców.
PKO BP zaoferował bezpłatne konta dla Ukraińców do 12 miesięcy od dnia otwarcia, a także zmniejszył wymogi prawne przy rejestracji kont. Nie jest już potrzebny adres zamieszkania w Polsce ani polski numer telefonu.
Działania podjął także Bank Pekao, który zniósł opłaty za przelewy pomiędzy Polską i Ukrainą. Dla Ukraińców zniesiono również opłaty za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Bank ogłosił również, że nie będą pobierane opłaty za rachunki firmowe i karty debetowe. Co więcej, ukraińscy przedsiębiorcy otrzymają pełną i darmową obsługę gotówkową oraz w bankowości elektronicznej.