Komisja stwierdziła, że firma Holmes wprowadzała w błąd inwestorów co do technologii, którą dysponowała i perspektyw finansowych spółki. Urzędnik Komisji, cytowany przez Bloomberga nazwał ten przypadek "ważną lekcją dla Doliny Krzemowej".
Elizabeth Holmes założyła swą firmę w 2003 roku, gdy miała zaledwie 19 lat. W 2013 r. twierdziła, że opracowała przełomową technologię, dzięki której na podstawie zaledwie kropli krwi można przeprowadzić zaawansowane testy na obecności narkotyków, określić poziom cholesterolu czy wykryć nowotwory. W dodatku tak przeprowadzane testy miały kosztować znacznie mniej i trwać krócej niż dotychczas.
Holmes została okrzyknięta cudownym dzieckiem Doliny Krzemowej, a inwestorzy ustawiali się w kolejce, żeby mieć udział w tym sukcesie.
Okazało się jednak, że urządzenia Theranos nie są ani tak szybkie, ani tak precyzyjne jak deklarowano i nie wiadomo czy kiedykolwiek uzyskają zapowiadaną skuteczność i efektywność.
W 2015 roku magazyn Forbes szacował majątek Holmes na 4,5 mld dolarów. Już rok później, po tym, gdy deklaracje firmy zostały podane w wątpliwość dokonał rewizji tych obliczeń i stwierdził, że nie jest on wart nawet dolara.