Pod dokumentem, który jeszcze we wtorek – a więc na dzień przed II czytaniem ustawy okołobudżetowej – ma trafić do posłów i senatorów - podpisali się szefowie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izby Handlu, Stowarzyszenia Polska Wódka, Związku Gorzelni Polskich oraz Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Zwracają oni uwagę, że tak drastyczna podwyżka akcyzy uderzy nie tylko w krajowych producentów mocnych alkoholi, ale cały sektor związany z tą gałęzią przemysłu, a w szczególności w handel.
Jeżeli podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe pójdzie w górę o 15 proc. wówczas będziemy mieli najwyższą stawkę akcyzy wśród wszystkich naszych sąsiadów – tłumaczą.
W październiku br. branża spirytusowa przedstawiła raport Instytutu Sobieskiego, z którego wynika, że przyszłoroczna podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe o 15 proc. nie przyniesie 780 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu . Wbrew oczekiwaniom Ministerstwa Finansów, łączna kwota podatku akcyzowego od mocnych alkoholi, głównie wódki, będzie o niemal 150 mln zł niższa niż w tym roku.
To najbardziej realny ze scenariuszy branych przez jego autorów. Oznacza on spadek sprzedaży wyrobów spirytusowych o 15 proc.