Michaił Prochorow (59 lat), zajmujący 11. miejsce na liście najbogatszych Rosjan magazynu „Forbes”, od 2014 r. pozbywa się majątku w Rosji. Mieszkający od lat poza ojczyzną bogacz (ma posiadłości w Toskanii, na Lazurowym Wybrzeżu), sfinalizował (poprzez swoją spółkę Onexim) transakcję sprzedaży rosyjskiego biznesu grupy inwestycyjnej Renaissance Capital. Jedna z najstarszych firm inwestycyjnych w Rosji, której Prochorow był od 2012 roku wyłącznym właścicielem, przeszła pod kontrolę kierownictwa firmy. Transakcja objęła kluczowe aktywa grupy – Renaissance Capital – Doradca Finansowy, Renaissance Broker oraz spółkę zarządzającą RenCap.
Krym zajęty, Prochorow wyprzedaje majątek
Prochorow, były kandydat na prezydenta Rosji, który w wyborach w 2012 roku zdobył prawie 8 proc. poparcia, zaczął wyprzedawać rosyjskie aktywa wkrótce po zajęciu Krymu przez Putina i pierwszej fali zachodnich sankcji.
W 2016 roku sprzedał 20 proc. udziałów w nawozowym koncernie Uralkali firmie Uralchem Dmitrija Mazepina. W 2019 roku pozbył się udziałów w aluminiowym gigancie Rusal, m.in. sprzedając duży udział strukturom innych oligarchów, Wiktora Wekselberga i Leonarda Blavatnika (wyemigrował do USA w czasach sowieckich, jest obywatelem amerykańskim). Prochorow sprzedał też Grigorijowi Bierieżkinowi pakiet kontrolny holdingu medialnego RBK.
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem przez Putina wojny z Ukrainą, w lutym 2022 r. Prochorow sprzedał „Quadra – Power Generation” – jedną z dwudziestu spółek energetycznych powstałych w wyniku reformy państwowego giganta RAO JES. Nabywcą udziałów w spółce, która jest właścicielem 20 elektrowni i 317 kotłowni w 10 obwodach Rosji, została spółka zależna Rosatomu - Rosatom Infrastructure Solutions (RIR).
Pozostał Prochorowi tylko bank
Ostatnią pozostałą Prochorowowi firmą w Rosji jest bank Renaissance Capital, który znajduje się w pierwszej 60-tce największych pod względem aktywów i posiada depozyty indywidualne o wartości 57 mld rubli (2,37 mld zł).