Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. Takiej decyzji jednomyślnie oczekiwali ekonomiści ankietowani przez "Rzeczpospolitą".
Stopy procentowe w otoczeniu podwyższonej niepewności
Od września i października, gdy RPP łącznie obniżyła główną stopę o 1 pkt proc., sternicy polityki pieniężnej stali się bardzo ostrożni. Jak tłumaczą, po wyborach z października działają w otoczeniu podwyższonej niepewności co do kształtowania się inflacji w związku "z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy". To uzasadnienie stabilizacji stóp pojawia się również w komunikacie po marcowym posiedzeniu RPP.
W komunikacie znalazł się zarys nowej projekcji Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, z którą zapoznali się na posiedzeniu członkowie RPP. Ale ze względu na przyjęte w projekcji założenie, że w całym jej horyzoncie obowiązuje aktualny stan prawny, nie daje ona dobrego wyobrażenia o tym, jak będzie kształtowała się inflacja. Analitycy z banku centralnego przyjęli, że w obecnej formie utrzymywana będzie też tarcza antyinflacyjna, choć wiadomo, że rząd przymierza się już do jej wygaszania. Premier Donald Tusk mówił we wtorek, że jeden z elementów tej tarczy - obniżona z 5 proc. do 0 stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - może zostać wycofany z końcem tego kwartału.
Czytaj więcej
Rynki rewidują swoje oczekiwania, spodziewając się już niewielkich cięć stóp procentowych w tym roku. Więcej osób może potrzebować wakacji kredytowych.
NBP: presja inflacyjna wyraźnie zmalała
Porównanie aktualnej projekcji do poprzedniej, z listopada ub.r., sugeruje jednak, że w ocenie analityków z NBP presja na wzrost cen w Polsce wyraźnie zmalała. Wtedy, także przy założeniu braku zmian w stanie prawnym oraz stabilnych stóp procentowych, projekcja sugerowała, że inflacja w br. wyniesie najprawdopodobniej 4,7 proc., a w 2025 r. zmaleje do 3,8 proc. Obecnie analitycy z NBP sądzą, że inflacja w tym i w przyszłym roku zmalałaby (przy obowiązującej tarczy) do 3,6 proc., a w 2026 r. sięgnęłaby 2,9 proc. - to oznacza, że nadal byłaby, średnio rzecz biorąc, powyżej celu NBP (2,5 proc.).