Gabinet Cieni Rady Polityki Pieniężnej utworzyli studenci koła naukowego finansów i makroekonomii Szkoły Głównej Handlowej. – Prowadzimy analizy danych gospodarczych, uczestniczymy w szkoleniach z zakresu polityki monetarnej, a raz w miesiącu podejmujemy demokratyczną decyzję o poziomie stóp procentowych banku centralnego, poziomie najbardziej dopasowanym do bieżącej sytuacji – tłumaczą studenci. –- Naszym celem nie jest naśladowanie prac ani przewidywanie ruchów rzeczywistej RPP – dodają.
W projekcie uczestniczy dziesięć osób o statusie członka Gabinetu Cieni RPP, pracują w pięciu dwuosobowych zespołach. Każdy zajmuje się jednym z sektorów gospodarki: zagranicznym, realnym, monetarnym, rynków finansowych oraz finansów publicznych. Tak podzieleni członkowie Gabinetu Cieni na comiesięcznych posiedzeniach głosują w sprawie zmiany stóp procentowych. Wspomagają ich asystenci, czyli osoby zdobywające wiedzę z zakresu polityki pieniężnej i przygotowujące się, by w przyszłości zostać pełnoprawnymi członkami.
W posiedzeniach uczestniczą też obserwatorzy, którzy mogą brać udział w dyskusji. Marcowemu posiedzeniu studenckiego Gabinetu Cieni RPP przyglądała się prof. Joanna Tyrowicz, członkini RPP.
Czytaj więcej
Lutowy szczyt inflacji był sporo niższy, niż można się było obawiać, natomiast jej hamowanie w kolejnych miesiącach będzie wolniejsze, niż oczekiwali dotąd ekonomiści. Obniżka stóp procentowych w 2023 r. jest mało prawdopodobna.