BOŚ otrzymał ogólną ocenę ESG Risk na poziomie 19,9, co oznacza niewielkie ryzyko istotnego negatywnego wpływu czynników ESG („Low Risk”). Wynik oceny ESG przeprowadzonej przez Sustainalytics plasuje Bank Ochrony Środowiska w gronie 18 proc. najlepiej ocenionych banków oraz w czołowych 23 proc. spośród blisko 15 tysięcy firm na całym świecie poddanych badaniu przez Sustainalytics (według stanu na grudzień 2021 r.).
Na ogólną ocenę ESG Risk przyznawaną przez Sustainalytics składają się dwa kluczowe komponenty – ESG Risk Exposure oraz ESG Risk Management. W przypadku tej pierwszej bank uzyskał 38 punktów, co oznacza umiarkowaną ekspozycję Banku na ryzyka ESG („Medium”), zaś poziom zarządzania nimi, oceniono na 49,8 punktów, czyli na poziomie średnim („Average”). Im niższa nota ratingu ryzyka ESG, tym niższe prawdopodobieństwo doświadczenia przez daną spółkę negatywnego wpływu finansowego kwestii związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym (ESG).
— Uzyskany przez BOŚ rating oceniamy jako bardzo dobry, tym bardziej że w tym roku działalność Banku i związane z nią ryzyka ESG były analizowane przez niezależnych ekspertów z agencji Sustainalytics po raz pierwszy. Jest to również dla nas punkt wyjścia i drogowskaz do dalszego wzmacniania działań na rzecz odpowiedzialności w biznesie oraz wspierania zrównoważonego rozwoju – ocenia Wojciech Hann, prezes BOŚ.
Tego typu ratingi wśród polskich kredytodawców nie są jeszcze powszechne. Np. PKO BP ostatnio otrzymał notę 20,8, co oznacza średnie ryzyko (oceniony jako 191. na 1024 światowych banków). Santander Bank Polska ma notę 22,3 (średnie ryzyko), ING Bank Śląski zaś 21,6, a Handlowy 24,2. Jedną z najlepszych (najniższych) not ma mBank - 15,9, co oznacza niskie ryzyko (102. na 1069 banków na świecie). Wyższe oceny przyznano Millennium (27,4) i Pekao (29,1) - co jednak nadal oznacza średnie ryzyko. PZU zostało ocenione na 23,2 (również średnie ryzyko), to 104. lokata na 302 ubezpieczycieli.