Korzystniejsze warunki czekają na klientów planu Smart (stawkę w skali roku podniesiono do 1,5 proc.) oraz All-Inclusive (do 2 proc. w skali roku), nie ma limitów kwotowych, chodzi o depozyty przyjmowane w złotych. Oprocentowanie w darmowym planie Light pozostaje na niezmienionym poziomie i wynosi 1 proc. w skali roku (w złotych), nie zmieniło się też oprocentowanie kont oszczędnościowych w euro, które wynosi - w zależności od planu - od 0,5 proc. do 1 proc. w skali roku.
Podniesienie stawek kont oszczędnościowych to efekt podwyżek stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej decyzjami z października i listopada podniosła stopę referencyjną do 1,25 proc. z 0,1 proc. Niedawno o podwyżkach, choć wciąż umiarkowanych i dotyczących niewielkich kwot, informowały niektóre duże, tradycyjne banki.
Aion to w pełni cyfrowy bank, nie ma naziemnych placówek, który rozpoczął w Polsce działalność w sierpniu. Od debiutu instytucja pozyskała ponad 20 tys. klientów i zdobyła ponad 1 mld zł w depozytach.
Czytaj więcej
Cyfrowy bank od momentu debiutu w sierpniu pozyskał już ponad 20 tys. klientów i pozyskał jeden miliard zł na kontach oszczędnościowych.
- Pierwsze miesiące Aion Banku w Polsce pokazały, że nasza oferta jest dobrą odpowiedzią na aktualne wyzwania związane z inflacją. Z tego względu postanowiliśmy zwiększyć oprocentowanie, tak aby zaoferować jeszcze większą wartość klientom naszych płatnych planów - na jasnych i uczciwych zasadach. Klient może dowolnie wpłacać i wypłacać środki, bez utraty odsetek ani narzuconych limitów kwot – komentuje Karol Sadaj, szef Aion Banku w Polsce. Kredytodawcy wciąż oferują jednak znacznie niższe oprocentowanie oszczędności niż wynosi inflacja - sięga ona ostatnio prawie 7 proc., w całym roku średnio może to być ponad 5 proc. Zatem w ujęciu realnym Polacy ponoszą straty na trzymaniu pieniędzy w bankach (choć lepsze to niż trzymanie ich "pod materacem").