Monika Borkowska

Monika Borkowska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Filologii Polskiej, od początku swojej pracy zawodowej związana z dziennikarstwem. Pracowała w Polskiej Agencji Prasowej, Interii, Dzienniku Gazecie Prawnej. Pisze teksty o tematyce gospodarczej, głównie dotyczące sektora energii i paliw. Prywatnie – miłośniczka literatury, malarstwa, muzyki klasycznej i jazzu.

Pożegnanie z ropą nie nastąpi tak szybko

Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.

Centra danych pochłaniają gigantyczne ilości energii

Świat idzie w kierunku sztucznej inteligencji, cyfryzacji procesów, systemów pamięci masowej. Wszystko to wymaga budowy coraz większej liczby centrów danych, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wody niezbędnej do chłodzenia urządzeń. Nowe inwestycje w tym obszarze coraz częściej spotykają się z niechęcią mieszkańców.

W tej części Azji popyt na energię rośnie, a wydatki na OZE są niskie

Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.

Dobrostan klientów – zadanie dla firm

Przedsiębiorstwa coraz częściej patrzą na klienta już nie tylko jak na konsumenta. Starają się zadbać o jego dobrostan, wychodząc poza standard rynkowy. To kwestia odpowiedzialności wspartej odpowiednimi regulacjami.

Polski biznes musi być słyszany w Brukseli

Rodzimi przedsiębiorcy powinni być aktywni w Brukseli, ponieważ prawo tam stanowione dotyczy w dużej mierze kwestii gospodarczych, a zatem kluczowych dla biznesu. Polska prezydencja sprzyja nagłośnieniu najbardziej palących kwestii.

Polska potrzebuje całościowej polityki przemysłowej

Skuteczna transformacja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju. Musi być przeprowadzona i szybko, by zapewnić nieprzerwane dostawy zielonej energii dla przemysłu.

Mecenasi chcą wspierać kulturę

Biznes nie zadowala się już sponsoringiem w zamian za logo na bilecie. Chce być partnerem i kulturę współtworzyć.

Rozwój nowych technologii przesądzi o konkurencyjności Europy

Europa powinna myśleć, jak wzmocnić edukację w obszarze nowych technologii i zwiększyć nakłady na badania i rozwój. Bez tego nie będzie konkurencyjna wobec gospodarki amerykańskiej czy chińskiej.

Paulina Grądzik: Ceny energii powinien wyznaczać rynek

Najbliższych 25 lat będzie dla sektora energetycznego czasem pełnym wyzwań. Z roku na rok powstaje coraz więcej OZE, ale sytuacja wciąż daleka jest od oczekiwań. Miks nadal jest zdominowany przez węgiel – mówi Paulina Grądzik, zastępca dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Przemysł musi zawalczyć o swoje w Brukseli

Żeby głos firm był usłyszany w Brukseli, ich przedstawiciele powinni być bardziej aktywni. Szczególnie teraz, gdy zbliża się objęcie przez Polskę prezydencji. To szansa na to, by zwrócić uwagę na kondycję europejskiego przemysłu.