W tym roku bank miał wypłacić Afganistanowi 800 mln dolarów. Natomiast MFW - 440 mln, które były przeznaczone na dofinansowanie rezerw walutowych i miały być przelane na afgańskie konta 23 sierpnia. Fundusz jednak uznał, że nie ma jasności kogo tak naprawdę reprezentuje rząd talibów. Rezerwy walutowe Afganistanu wynoszą teraz 9 mld dolarów, a pieniądze te są trzymane na kontach w USA.

Czytaj także: MFW odcina Afganistan od pieniędzy


Jak powiedział rzecznik BŚ ta organizacja jest „głęboko zaniepokojona” sytuacją w Afganistanie, zwłaszcza tym jaki wpływ mają nowe władze na sytuację kobiet w tym kraju. Bank planuje monitorować sytuację i nieustannie prowadzić konsultacje w tej sprawie ze społecznością międzynarodową.

Od roku 2002 Bank Światowy wypłacił Afgańczykom 5,3 mld dolarów i pozyskał na rynkach niemal 13 mld dol. na dofinansowanie Funduszu Odbudowy tego kraju, którym zresztą również zarządza.

Już teraz wiadomo, że sankcje gospodarcze, jakie zostały nałożone na Afganistan bardzo utrudnią działalność jakichkolwiek zagranicznych organizacji pomocowych. Bank Światowy, który jest jest obecny w Afganistanie od 20 lat, podkreśla jednak, że jest zdeterminowany, aby nie zostały zniweczone jego wysiłki w wyrównywaniu nierówności społecznych w tym kraju. Personel BŚ i jego współpracownicy opuścili Afganistan w ostatni piątek,20 sierpnia.