Ten niedomiar jest kolejnym ciosem dla Unii, która odczuła też opóźnienia w dostawach AstraZeneca i Moderny. Na początku kampanii szczepień Pfizer też nie dotrzymywał terminów. W tym tygodniu amerykański koncern dostarczył 4,8 mln dawek szczepionki opracowanej wraz z niemiecką BioNTech — podał Reuter za przedstawicielem Brukseli, który bezpośrednio uczestniczył w rozmowach z Amerykanami. Daje to łącznie ok. 28 mln dawek dwustopniowej szczepionki. To nadal o ok. 10 mln mniej od obiecanych przez producenta od czasu rozpoczęcia dostaw w ubiegłym roku — stwierdził.
Inny urzędnik uczestniczący w rozmowach z producentami potwierdził ten niedobór, ale dodał, że firmy zobowiązały się zlikwidować zaległości do końca marca. Pfizer nie chciał tego skomentować, stwierdził, że harmonogram dostaw jest tajny. Urzędnicy w Brukseli mówią, że Pfizer zobowiązał się dostarczać 3,5 mln dawek tygodniowo od początku stycznia. Ostatnia większa partia wskazuje, że chce wcześniej nadrobić braki. W przyszłym tygodniu i w pierwszym tygodniu marca ma to być 5 mln dawek.
Szczepionkę BioNTech/Pfizera zatwierdzono w Unii 21 grudnia. Następnego dnia niemiecka firma ogłosiła, że obie wyślą 12,5 mln dawek do końca miesiąca. Unia dostała tylko część. Osoba związana ze sprawą powiedziała, że zgodnie z umową z UE te 12,5 mln dawek, jakie BioNTech przewidywała w grudniu, znalazło się w planie dostaw w I kwartale 2021. Nie bardzo można zrozumieć, jak doszło do różnic w terminach dostaw, ale cała sprawa wskazuje, jak bardzo skomplikowane są umowy o dostawach, gdy rządy na świecie starają się jak mogą o zdobycie szczepionek.
Wprawdzie dostawcy Unii nie wywiązali się z umów, ale Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie wnioski o eksport szczepionek, głównie BioNTech/Pfizera, po utworzeniu mechanizmu monitorowania wysyłek. Od 30 stycznia do 16 lutego Bruksela dała zgodę na 57 wniosków na eksport do 24 krajów, m.in. do Wielkiej Brytanii i Emiratów — poinformowała rzeczniczka Komisji. Izrael zaszczepił ponad 75 proc. ludności, ZEA 50 proc., a Wielka Brytania ponad 20 proc., na kraje UE przypada średnio ok. 5 proc. — wynika z danych Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Pfizer/BioNTech proponują niższą temperaturę magazynowania
Pfizer i BioNTech przedłożyły amerykańskiemu organowi nadzoru rynku, urzędowi żywności i leków FDA dane o nowej temperaturze, w jakiej można trzymać ich szczepionkę. Nowe dane zostaną przekazane organom nadzoru na świecie w ciągu kilku tygodni — podały obie firmy. Rzeczniczka niemieckiej nie chciała ujawnić szczegółów, którym i kiedy.