Kto będzie wiceprezydentem u Bidena?

Wiceprezydentem u Bidena byłaby kobieta. Nazwisko poznamy wkrótce.

Aktualizacja: 23.07.2020 17:37 Publikacja: 22.07.2020 18:31

Po zabójstwie czarnoskórego George’a Floyda Joe Biden jest naciskany, aby kandydatką na wiceprezyden

Po zabójstwie czarnoskórego George’a Floyda Joe Biden jest naciskany, aby kandydatką na wiceprezydenta była czarnoskóra kobieta

Foto: AFP

Do tego, że w wyborach listopadowych towarzyszyć mu będzie kobieta, Biden zobowiązał się podczas ostatniej debaty w prawyborach w marcu. Od tego momentu analitycy zastanawiają się, która z domniemanych kandydatek byłaby najlepsza.

Biden ma ogłosić nominację na początku przyszłego miesiąca, przed rozpoczęciem Krajowej Konwencji Partii Demokratycznej.

Nominacja osoby, która będzie kandydatem na wiceprezydenta, ma ogromne znaczenie dla demokratów w tym cyklu wyborczym. Po pierwsze dlatego, że ma zwiększyć szanse Bidena na wygraną. Po drugie musi to być osoba, która będzie mogła przejąć obowiązki prezydenckie z dnia na dzień, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Biden na jedną kadencję?

Joe Biden, jeżeli wygra wybory, w dniu inauguracji w styczniu 2021 roku będzie miał 78 lat. Będzie najstarszą osobą obejmującą to stanowisko. Partia Demokratyczna i sam kandydat biorą więc pod uwagę sytuację, w której wiceprezydent będzie musiał przejąć obowiązki głowy państwa. Biden raczej nie będzie się ubiegał o drugą kadencję, a to oznacza, że jego wiceprezydent automatycznie będzie główną kandydatką demokratyczną w wyborach w 2024 r. – Dlatego tak wiele uwagi poświęca się temu tematowi – mówi były przewodniczący Senatu Harry Reid.

Biden musi wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym ideologię, rasę, pochodzenie etniczne, ale też to, czy kandydatka jest w stanie zbierać fundusze na kampanię, generować entuzjazm wśród wyborców oraz sprostać zadaniu przypisywanemu kandydatowi na wiceprezydenta, czyli umiejętnemu atakowaniu republikańskiego rywala – Donalda Trumpa.

Cztery Afroamerykanki

– Nie muszą się ze mną zgadzać we wszystkim, ale muszą mieć podobne podejście do kwestii gospodarczych i innych problemów – mówił Biden. Po protestach przeciwko rasizmowi i brutalności policji, jakie w ostatnich tygodniach przetoczyły się przez Amerykę po zabójstwie czarnoskórego George'a Floyda, Biden naciskany jest, aby jego wiceprezydentem była czarnoskóra kobieta.

Między innymi z tego powodu z listy potencjalnych kandydatek do urzędu wiceprezydenta usunęła się w czerwcu senator Amy Klobuchar, była rywalka Bidena.

– Czas, aby pozycję tę zajęła kobieta o innym kolorze skóry niż biały, jeżeli chcemy uzdrowić nasz naród – powiedziała Klobuchar, która jako biała prokurator z Minnesoty, stanu, w którym z rąk policji zginął Floyd, stała się kandydatką kontrowersyjną.

Biden zapewnił kilka dni temu, że na jego krótkiej liście są cztery Afroamerykanki. Nie podał nazwisk, ale wiadomo, że wśród nich znajduje się Kamala Harris z Kalifornii, jedna z dwóch czarnoskórych członkiń Senatu, która po wycofaniu swojej kandydatury z wyborów prezydenckich stała się faworytką. – Ma szerokie doświadczenie. Świetnie sobie radziła podczas debat prezydenckich– spekulują komentatorzy.

Inne domniemane kandydatki to kongresmenka Val Demings z Florydy, była doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice, z którą Biden pracował w administracji Baracka Obamy, burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms, która zyskała ogólnokrajowy rozgłos podczas protestów, ale podkreśla się brak jej doświadczenia w Waszyngtonie, oraz kongresmenka Karen Bass.

Inne kandydatki

Doradcy Bidena też biorą podobno pod uwagę azjatyckiego pochodzenia senator Tammy Duckworth, latynoską gubernator Nowego Meksyku Michelle Lujan Grisham, która może zmobilizować wyborców latynoskich na południu kraju, gdzie Biden potrzebuje pomocy, oraz białoskórą senator Elizabeth Warren z Massachusetts.

Ta ostatnia jest silną kandydatką ze względu na jej szeroką agendę i obeznanie w tematach krajowych, zagranicznych, społecznych i gospodarczych. Lewicowe skrzydła partii wspierają jej kandydaturę, argumentując, że tą nominacją Biden, zaliczany do umiarkowanych demokratów, zyska poparcie liberalnej frakcji wyborców, którzy chcą „strukturalnej zmiany", w tym w zakresie gospodarki i służby zdrowia – a to dwie silne strony Warren.

Progresywne kręgi czarnoskórych wyborców doceniają uwagę, jaką Warren poświęciła w prawyborach niesprawiedliwości rasowej, co daje jej przewagę nad Harris i jej przeszłością jako prokuratora w Kalifornii oraz nad Demings, która była szefem policji na Florydzie.

Problem w tym, że Warren ma obecnie 72 lata. W 2024 r., gdy stanie przed perspektywą kolejnych wyborów, będzie miała już 76 lat, a Partia Demokratyczna dylemat podobny do tego, który ma obecnie.

Daleko do parytetu

W amerykańskiej polityce, gdzie od dziesiątków lat królują biali mężczyźni, kandydatki na wiceprezydenta można policzyć na palcach jednej ręki. Na 535 miejsc w Kongresie tylko 23,7 procent przypada kobietom. Najwyżej postawioną kobietą w hierarchii państwowej jest Nancy Pelosi – przewodnicząca większości w Izbie Reprezentantów. Stanowisko to jest uznawane za trzecie najważniejsze w USA, po prezydencie i wiceprezydencie. Hillary Clinton natomiast przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która uzyskała nominację głównej partii w wyborach prezydenckich.

Jeszcze gorzej statystyki wyglądają dla czarnoskórych pań. Niewielu nawet udało się pozyskać wysokie stanowiska polityczne w systemie stanowym czy federalnym.

Nominując zatem na wiceprezydenta kobietę albo czarnoskórą kobietę Joe Biden poniekąd dokona rewolucji i otworzy nowy etap w polityce amerykańskiej, choć będzie to dużym wyzwaniem dla polityka, który po czterech dekadach pracy w Waszyngtonie przyzwyczajony jest do pracy głównie z białymi mężczyznami.

Do tego, że w wyborach listopadowych towarzyszyć mu będzie kobieta, Biden zobowiązał się podczas ostatniej debaty w prawyborach w marcu. Od tego momentu analitycy zastanawiają się, która z domniemanych kandydatek byłaby najlepsza.

Biden ma ogłosić nominację na początku przyszłego miesiąca, przed rozpoczęciem Krajowej Konwencji Partii Demokratycznej.

Pozostało 94% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1003
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999