Czy niebieskie światło z ekranów komórek, tabletów czy komputerów, ale także z żarówek ledowych może przyspieszyć starzenie się naszych komórek? Niepokój naukowców wzbudziły badania przeprowadzone na małych muszkach drosophila melanogaster zwanych octówkami czy owocówkami.
Mówimy o niebieskim świetle, ale w rzeczywistości jest to część światła widzialnego o dość krótkich długościach fal. Światło widzialne to część promieniowania magnetycznego, które ludzkie oko może zobaczyć, o zakresie długości fal od 620 nm (bliska podczerwień) do 350 nm (ultrafiolet).
Zespół naukowców z University of Oregon postanowił zbadać wpływ niebieskiego światła na muszki owocówki. Były one na nie narażone przez 10-14 dni, co pozwoliło zespołowi zaobserwować możliwe oznaki przyspieszonego starzenia się komórek i utraty ich funkcji.
Na potrzeby eksperymentu naukowcy utworzyli dwie grupy drosophili: jedną, kontrolną, w której owady nie były poddawane działaniu światła niebieskiego, a drugą, w której były na nie wystawione.
Okazało się, że pomiędzy tymi dwiema grupami pojawiły się znaczne różnice poziomów metabolitów w komórkach (związków organicznych i nieorganicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek). U drosophili wystawionych na działanie niebieskie światło poziomy metabolitów zmieniły się w komórkach skóry i komórkach tłuszczowych. W szczególności zaobserwowano wyraźny spadek metabolitu niezbędnego do zarządzania komunikacją między neuronami.