Mpox, choroba znana jako małpia ospa, jest przenoszona poprzez bliski kontakt, taki jak seks, przez skórę oraz drogą kropelkową – przez oddech lub rozmowę z bliskiej odległości z zakażoną osobą. Chorobą zarazić się można także od zwierzęcia – głównie wiewiórek, królików, myszy, szczurów – poprzez kontakt z ich krwią i płynami ustrojowymi.
Istnieją dwa warianty wirusa małpiej ospy – klad I i klad II. Chociaż klad II spowodował już stan zagrożenia zdrowia publicznego w 2022 r., był on stosunkowo łagodny. Klad I wiąże się z większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i wyższą śmiertelnością.
Główne objawy małpiej ospy są podobne do grypy – wysoka gorączka, bóle głowy, pleców, osłabienie. Po kilku dniach pojawiają się zmiany skórne, zwykle na twarzy, potem rozprzestrzeniają się na inne części ciała. W czasie wystąpienia wysypki osoba chora zakaża.
Czytaj więcej
W Polsce zauważono tylko pojedyncze przypadki zachorowania na małpią ospę. Większość z nich stwierdzono w 2022 r., kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o małpiej ospie w Europie.