- Młodzi ludzie nie chorują lub lżej chorują z powodu zakażenia Omikronem. Nadal musimy poczekać na wyniki badań, jak ten wariant wpływa na osoby starsze - powiedział Marc Van Ranst, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven, w rozmowie z dziennikiem „Het Laatste Nieuws”.
- Omikron ma tendencję do częstszego wiązania się z receptorami zlokalizowanymi w górnych drogach oddechowych, podczas gdy Delta i wcześniejsze warianty zajmują receptory zlokalizowane w dolnych drogach oddechowych, głęboko w płucach – wyjaśnił ekspert.
Jego zdaniem istnieje znacznie mniejsza szansa, prawie żadna, na zachorowanie na zapalenie płuc po zakażeniu Omikronem. Infekcja przybiera raczej postać przypominającą przeziębienie. Według wirusologa jest to dobra wiadomość dla szpitali, których oddziały intensywnej terapii wciąż zapełnione są dużą liczbą pacjentów z zakażeniem wariantem Delta, u których rozwinęło się ciężkie zapalenie płuc.
Czytaj więcej
Kobiety w ciąży, które zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2, są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Badanie naukowców z Uniwersytetu Harvarda rzuca światło na to, jak odpowiedź immunologiczna organizmu może się różnić w zależności od tego, czy urodzić ma się dziewczynka czy chłopczyk.
Jednocześnie Van Ranst zwrócił uwagę na to, że pomimo niedawnego spadku liczby nowych zakażeń w Belgii, w nadchodzących dniach liczby te mogą wzrosną ze względu na większą zakaźność Omikronu w porównaniu z innymi szczepami.