Finanse i ubezpieczenia, pozostałe usługi oraz ICT (informacja i komunikacja) to trzy sektory, w których przewaga płacowa mężczyzn jest w Polsce największa. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto jest tam o ponad jedną trzecią wyższe od wynagrodzenia kobiet – wynika z najnowszego opracowania GUS dotyczącego struktury wynagrodzeń według zawodów.
Raport, który bazuje na danych z października 2022 r., dowodzi, że przewaga płacowa mężczyzn jest widoczna niemal w każdej z dużych grup zawodowych (poza rolnictwem i leśnictwem, gdzie mediana wynagrodzenia jest wyższa u kobiet ). W finansach i ubezpieczeniach różnica na korzyść mężczyzn sięga 39 proc., w pozostałych usługach –38 proc., zaś w ICT – 34 proc.
Jak dowodzą dane GUS, ta przewaga nie zmniejszyła się, a wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków (7,6 tys. zł) było w październiku minionego roku o 17,6 proc. wyższe od mediany miesięcznej płacy Polek (6,4 tys. zł). Ta różnica, czyli nieskorygowana luka płacowa, była więc prawie o 3 pkt proc. większa niż w poprzedniej edycji badania, dwa lata wcześniej, gdy wynosiła 14,6 proc. Podobnie jest w przypadku przeciętnego godzinowego wynagrodzenia, które u mężczyzn było jesienią ub.r. wyższe o 12,1 proc. od przeciętnego godzinowego wynagrodzenia kobiet, podczas gdy w 2020 r. ta różnica wnosiła 8,9 proc.
Czytaj więcej
Dyskryminacji płacowej kobiet sprzyjają stereotypy dotyczące ich społecznej roli, a także nie zawsze uświadomione uprzedzenia wśród menedżerów i HR-owców.