Z odpowiednią interpelacją radny dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk wystąpił do prezydenta Rafała Trzaskowskiego jeszcze 31 grudnia, o czym poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej.
"Chciałbym Pana prosić o bezpośrednie wsparcie inicjatywy nadania imienia Romana Bondarenki dla ronda na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Południowej Obwodnicy Warszawy. Roman Bondarenko - nazywany białoruskim Popiełuszką, to 31-letni mieszkaniec Mińska, pracownik sklepu, artysta malarz" – pisze w interpelacji Lenarczyk. Przytacza też w niej fragment artykułu „Roman Bondarenko, białoruski Popiełuszko", opublikowanego na łamach „Rzeczpospolitej" 15 listopada.
Morderstwo 31-letniego malarza wstrząsnęło Białorusinami i rozpaliło protesty przeciwko dyktaturze w wielu miastach kraju. Co tydzień na Białorusi organizowane są spontaniczne akcje, upamiętniające zamordowanego, a rzucone przez niego przed śmiercią „Wychodzę" stało się jednym z głównych haseł protestu.
- To mogłoby być rondo w stylu ronda Tybetu na Woli (powstało w 2010 roku, początkowo miało być rondem Wolnego Tybetu. Po interwencji Chin nazwę złagodzono, ale powstał tam mural z nieformalną nazwą ronda – red.). Można zaprosić polskich i białoruskich malarzy, by tworzyli np. na filarach wiaduktu POW artystyczny Majdan, poświęcony walce o wolność Białorusinów – mówi „Rzeczpospolitej" Lenarczyk. - Jesteśmy mieszkańcami wolnej Warszawy. Powinniśmy dawać jasny sygnał sąsiadom na Białorusi. Bardzo dużo Białorusinów pracuje w polskiej stolicy, to byłby ważny znak, że ktoś o nich myśli i dostrzega ich walkę, że warto walczyć i się nie poddawać – dodaje.
W stołecznym ratuszu mówią jednak, że procedura jest długa i skomplikowana. Tłumaczą, że w przypadku, gdy nazwa ulicy ma charakter pamiątkowy (upamiętniająca postacie, podmioty zbiorowe i wydarzenia historyczne, literackie lub artystyczne) i nie pochodzi z banku nazw, wniosek o nadanie nazwy powinien zostać poparty przez co najmniej 200 pełnoletnich osób zamieszkałych w Warszawie, w przypadku gdy zaproponowana we wniosku nazwa jest nazwą o charakterze pamiątkowym. Z kolei decyzję o nadaniu nazwy podejmuje Rada m.st. Warszawy, wcześniej jednak musi zostać zaopiniowana przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję Rady m.st. Warszawy ds. Nazewnictwa Miejskiego oraz właściwe rady dzielnic m.st. Warszawy. Ale to jeszcze nie wszystko.